Избори у Србији 2023: Апсолутна већина Српске напредне странке у Скупштини Војводине
Покрајинска изборна комисија саопштила је конаћне резултате избора за Скупштину Аутономне покрајине Војводина.
Српска напредна странка (СНС) Александра Вучића однела је убедљиву победу на изборима за Скупштину Аутономне покрајине Војводина, потврдила је Покрајинска изборна комисија (ПИК) у коначном извештају о гласању 17. децембра.
Према подацима ПИК-а, листа Александар Вучић - Војводина не сме да стане освојила је апсолутну већину, односно 66 од 120 посланичких мандата.
Коалиција Србија против насиља освојила је 30, а Савез војвођанских Мађара девет мандата.
Социјалистичка партија Србије освојила је седам мандата, као и опозициона коалиција Нада.
Један мандат освојила је Руска странка.
Цензус нису прешли Српска радикална странка, коалиција Демократски савез Хрвата у Војводини - Уједињени за правду - Странка правде и помирења, Чедомир Јовановић - Војводина мора другачије, Народна странка, Коалиција Заветници - Двери, коалиција Доста је било - Социјалдемократска странка, коалиција Војвођани - Лига социјалдемократа Војводине - Војвођани.
- Убедљива победа СНС на изборима за Скупштину Србије, у скупштину улази 10 листа - РИК
- Пата карте у Београду: Хоће ли бити нових избора
- Неправилности које су домаћи и страни посматрачи видели на изборима у Србији
- Како се могу поништити избори у Србији
Број бирача уписаних у бирачки списак био је 1.669.791, а гласало се на 1.776 бирачких места.
Бирали су између 13 листа које су се бориле за 120 посланичких места.
Приговоре на укупан извештај о резултатима избора подносилац проглашене изборне листе и бирач могу да поднесу у року од 72 сата од објављивања укупног извештаја на веб сајту ПИК-а.
Претходни покрајински избори одржани су 2020. године, када је Српска напредна странка освојила 76 мандата, Социјалистичка партија Србије 13 мандата, а Савез војвођанских Мађара 11.
Ко је све учествовао?
У трку за посланике у Скупштини Војводине владајућа Српска напредна странка ушла је под слоганом „Војводина не сме да стане&qуот;, док је проевропска опозиција била уједињена под именом „Србија против насиља&qуот;.
Самостално је наступила Социјалистичка партија Србије Ивице Дачића.
Удружене и на покрајинским изборима појавиле су се и десно оријентисане опозиционе партије, па су коалицију направиле Српска странка Заветници и Српски покрет Двери, док су Нова демократска странка Србије и Покрет обнове Краљевине Србије изашли под називом „Нада за Србију&qуот;.
За место у посланичким клупама бориле су се и социјалдемократе Војводине - Војвођани, Демократска заједница војвођанских Мађара, као и коалиција Социјалдемократске странке Бориса Тадића и покрета Доста је било Саше Радуловића.
На изборној листи појавила се и Народна странка Вука Јеремића, као и Либерално демократска партија Чедомира Јовановића и Српска радикална странка Војислава Шешеља.
Учествовале су и листе националних мањина - Савез војвођанских Мађара, коалиција коју чине Демократски савез Хрвата у Војводини и Странка правде и помирења - Бошњаци Санџака и Руска странка.
Како је било на претходним изборима 2020. године?
Пре три године, СНС Александра Вучића такође је убедљиво победила освојивши 76 мандата (498.495 гласова), социјалисти су тада имали 13 мандата (90.512 гласова), а Савез војвођанских Мађара 11 места (75.218 гласова), званични су подаци ПИК-а.
У Скупштину АП Војводина тада су ушли и коалиција Војвођански фронт (предводила је Лига социјалдемократа Војводине - шест мандата), За краљевину Србију и коалиција Метла по пет мандата и Српска радикална странка четири мандата.
Пратите нас на Фејсбуку,Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 01.15.2024)
