Брнабић: Протесте против Рио Тинта финансирали странци да ослабе Вучића, хтели 'и јаре и паре'

Бета 22.01.2024

Председница Владе Ана Брнабић изјавила је данас да никада није зауставила пројекат Рио Тинта за отварање рудника литијума у Србији "зато што је мислила да је тај пројекат лош", већ да га је била "ставила на паузу" због протеста које су "финансирали странци" а који су имали за циљ да ослабе председника државе Александра Вучића.

Брнабић је за на телевизију Хепи изјавила и да они који се боре против Рио Тинта раде за интересе неких других, а не своје земље, као и да су протесте финансирали "странци" из земаља из којих та компанија долази.

"Што се тиче тог пројекта, ја као председница владе нисам зауставила тај пројекат зато што сам мислила да је тај пројекат лош за Србију", рекла је Брнабић.

Она је оптужила "странце", односно државе из којих долази Рио Тинто, да стоје иза протеста који су прошле године организовани против доласка те компаније и изградње рудника, наводећи да су протести били "политичка игра" против Александра Вучића, да би се он ослабио, а да у исто време "изгура тај пројекат".

"Са једне стране странци су веровали да ће Александар Вучић изгурати тај пројекат упркос протестима, зато што зна да је тај пројекат добар за Србију. Са друге стране су финансирали те протесте и помагали организацију да би ослабили Александра Вучића, и тиме су хтели буквално хтели 'и јаре и паре' на том пројекту", рекла је Брнабић.

Она је казала да је Рио Тинто "западни пројекат", односно америчко, аустралијско, канадско, британска фирма.

Рекла је да су се од прошле године сада ствари промениле, и да и даље мисли да је "то одличан пројекат за Србију".

Према њеним речима, "нема ништа тајно" у преговорима Владе Србије и компаније Рио Тинто.

"Ми смо се увек поносили тиме шта радимо и како радимо. Ја сам се након састанка са Рио Тинтом у Лондону укључила у РТС да кажем шта смо радили", казала је Брнабић.

Протести против Рио Тинта су, према њеним речима, били "пар екселанс политичка игра".

"На будућој Влади је да одлучи да ли ће нешто урадити у том смислу. Ја се надам да хоће, сада не могу те политичке игре да се играју као тада", рекла је Брнабић.

(Бета, 22.01.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »