Скок броја антисемитских дела у Француској и Белгији од почетка рата Израела и Хамаса

Број антисемитских дела регистрованих у Француској и Белгији нагло је порастао од почетка рата у Гази покренутог октобарскиом нападом палестинског Хамаса на Израел.
У Француској подаци Министарства унутрашњих послова и Службе за заштиту јеврејске заједнице показују да је 2023. године пријављено 1.676 антисемитских дела, а претходне године их је било 436. У извештају се указује на "експлозију" таквих дела после 7. октобра када је Хамас напао Израел.
Никад толики број тих дела није био у Француској која има највећу јеврејску заједницу у Европи од око 500.000 људи, рекао је за Франс прес Јонатан Арфи, председник Савета који предстаља јеврејске институције у Француској (Цриф).
По Савету, главној јеврејској интересној групи, број антисемитских дела за три месеца после напада Хамаса и почетка рата у Гази био је једнак укупном броју напада у претходне три године.
"Седми октобар је послужио као катализатор мржње активирајући латентни антисемитизам", река је Јонатан Арфи.
У суседној Белгији независно јавно тело Униа које се бори против дискриминације, саопштило је да је од 7. октобра до 7. децембра прошле године примило 91 извештај о антисемитским делима повезаним са сукобом Израела и Хамаса, док је у целој 2022. години било 57 таквих пријава.
Већина извештаја односила се на опаске или дела која се сматрају антисемитским, укључујући негирање Холокауста, јавила је независна Униа. У 66 случајева јасно је направљена веза с јеврејским пореклом погођене особе или групе особа.
У већини случајева радило се о порукама мржње, више од половине од којих су биле онлајн, али било је и коментара на јавним местима.
Униа је навела да сарађује с канцеларијом јавног тужиоца и белгијском полицијом у девет случајева напада и нанете штете.
У извештају се наводе случајеви пребијања, графита и скрнављења десетине гробова у јеврејском делу гробља близу места Шарлероа.
"Можемо према томе да говоримо о јасном повећању броја извештаја о антисемитском деловању од 7. октобра 2023. године", навела је Униа.
Та организација је навела да је добила осам извештаја о дискриминацији и говору мржње повезаном с палестинским пореклом, арапским пореклом или муслиманском вером људи циљаних између 7. октобра и 7. децембра.
Многе европске земље забележиле су раст броја пријављених антисемитских дела и коментара од почетка рата Израела и Хамаса у Гази.
У Белгији, по Светском јеврејском конгресу, живи 29.000 Јевреја. Већина у главном граду, Бриселу, је секуларна, а у лучком граду Антверпену је велика ултраортодоксна популација Јевреја и највећа хасидска заједница у Европи.
У Француској која има највеће јеврејске и муслиманске заједнице у Европи, Савет јеврејских институција је саопштио да је 57,8 одсто антисемитских дела у 2023. години било против појединаца - физичко насиље или претеће речи или гестови.
Група је такође забележила "експлозију броја антисемитских дела у школама" и указала да су "починиоци антисемитских дела све млађи. Школе нису више уточиште".
(Бета, 25.01.2024)