Šangaj ostaje magnet za globalne kompanije sa rekordnom iskorišćenošću stranih investicija u 2023
Radio sto plus 31.01.2024
![Šangaj ostaje magnet za globalne kompanije sa rekordnom iskorišćenošću stranih investicija u 2023](https://nstatic.net/601/35638601saqaof.jpg)
Bruto domaći proizvod (BDP) grada dostigao je 4,72 biliona juana (oko 664,1 milijardi američkih dolara) u 2023. godini, što je povećanje od pet odsto u odnosu na prethodnu godinu, navodi se u izveštaju o radu vlade objavljenom na godišnjem zasedanju opštinskog kongresa naroda.
Kako prenosi Sinhua, prošle godine u Šangaju je broj regionalnih sedišta multinacionalnih kompanija porastao za 65, a brojcentara za istraživanje i razvoj finansiranih iz inostranstva za 30, čime je njihov ukupan broj dostigao 956, odnosno 561. “Podaci pokazuju da privlačnost Šangaja za strana ulaganja nije opala. Grad se i dalje smatra pionirom i pokretačem reformi i otvaranja Kine među međunarodnim investitorima”, rekao je Čen Huaven, šef šangajskog okruga