Амбасадор Ђурић: Настављамо сарадњу са САД у свим областима без обзира на разлике око Косова

Београд цени што Вашингтон подржава одрживост српске заједнице на Косову и планира да настави сарадњу са САД у свим областима, без обзира на разлике по питању Косова, изјавио је одлазећи амбасадор Србије у Вашингтону Марко Ђурић.
На пријему у резиденцији амбасадора Србије у Вашингтону, поводом Дана државности и Дана Оружаних снага Србије, Ђурић је рекао да су његове мисли и у тренутку славља "са српским народом на Косову и Метохији који је под репресијом и живи у тешким околностима", наводи Глас Америке.
"Ценимо што влада САД подржава одрживост српске заједнице на Косову и Метохији. Планирамо да наставимо са сарадњом у свим областима, без обзира на разлике по питању Косова. Наглашавам то јер пријатељи причају о добрим стварима, али и о онима које нису баш лаке", казао је Ђурић.
У присуству заменика помоћника америчког државног секретара Габријела Ескобара, специјалног изасланика САД за Западни Балкан, и амбасадора у Београду Кристофера Хила, Ђурић је навео да се вероватно последњи пут у овом мандату обраћа као амбасадор Србије у Вашингтону, рекавши да је за њега и његову породицу то био "невероватан пут од готово три и по године".
"Захвалан сам свима на пријатељству, подршци и вери у оно што заједно радимо. Јер свако пријатељство које склопимо је семе за будуће односе наших земаља. Имао сам довољно среће да будем амбасадор у време када су односи САД и Србије напредовали у многим областима", казао је Ђурић.
Председник Србије Александар Вучић објавио је 10. фебруара фотографију из Њујорка са Ђурићем, наводећи да се амбасадор у Вашингтону ускоро враћа у Србију и да ће имати "једну од веома важних функција у земљи".
Ђурић је на пријему рекао и да су САД, када је реч о економији, постале први партнер Србије у домену услуга и нових технологија, оријентисаних ка будућности.
"Наш велики научник, Никола Тесла, једном је наводно рекао: Садашњост припада њима, а наш рад је усмерен ка будућности. Дакле, будућност припада нама. И не могу да нађем реченицу која боље описује српско-америчке односе", додао је Ђурић.
Обраћајући се окупљенима, Ескобар је рекао да постоји огромно поштовање САД према Србији и српском народу и додао да су људи из Србије увек добродошли у Америку.
"Осећам да српски народ заиста жели пријатељство са САД и рекао сам прошле године у Вашингтону да смо отворени за партнертство са Србијом. Наша највиша очекивања су да наставимо узлазном линијом односа, јачим и продуктивнијим односима две земље које имају одличне односе готово век и по", казао је Ескобар.
Ескобар је за амбасадора Хила рекао да ради на томе да "везе Србије и Америке из потенцијала постану реалност".
Командант Националне гарде Охаја Џон Харис указао је да сарадња са Србијом траје 18 година и навео да га је приликом последње посете Београду запањило откриће да Србија и САД имају нешто заједничко у војним базама.
"Свака наша база, свако утврђење, свуда у свету, има зид, најчешће гранитни или од неког чврстог камена. У те зидове су уклесана имена оних који платили највишу цену у одбрани своје нације. И сад кад смо се окупили да славимо, не молим се само за то да повећамо економску сарадњу и да имамо размену која ће побољшати нашу инфраструктуру, размену информација, и војну сарадњу, него се молим и да наше нације, напорима људи у овој соби, више никада не додају ниједно име на те зидове", казао је Харис.
(Бета, 13.02.2024)