Миливојевић: Србија коректно сарађује с НАТО, не може се рећи 'пуј пике не важи' за бомбардовање

Политиколог Цвијетин Миливојевић оценио је, поводом 25 година од почетка бомбардовања СР Југославије, да је однос Србије и НАТО какав је данас "таман по мери, и уз коректно уважавање", али да се не може рећи "пуј пике не важи" за оно што се десило током бомбардовања 1999. године.
Миливојевић је за агенцију Бета рекао да Србија "на коректан, партнерски начин сарађује са НАТО", и да је са земљама чланицама НАТО у протеклих 15 - 20 година имала најмање десет пута више заједничких вежби него са неким другим земљама, међу којима је и Русија.
"Међународне трупе на Косову чине искључиво припадници НАТО, и Србија мора да очува добре односе с НАТО јер једино тако може да заштити Србе на Косову. Апсолутно партнерство, никакви конфликти, од КФОР-а тражити да заштите српско становништво на Косову и Метохији, и истовремено водити своју политику која је политика војне неутралности, по одлуци Скупштне Србије из 2007. године", казао је Миливојевић.
Он је оценио да је "НАТО био изузетно пристрасан", поводом одлуке о бомбардовању СР Југославије због конфликта на Косову.
"Неко је охрабрио косовске Албанце да крену у насилну сепарацију. Да ли је српкса власт прекорачила мере силе, то је ствар за војне аналитичаре. Вероватно да јесте. Суштина је да је запад, НАТО, у једном тренутку подржао да се направи нова држава, против тога што је била воља међународне заједнице", рекао је Миливојевић.
Додао је да, "ако имате такав циљ, онда је с њихове тачке гледишта бомбардовање било неопходно, са поводом због прекорачење силе од стране Слободана Милошевића".
"Улазак страних трупа на територију, противно воље режима у Србији, је агресија. Ни за један злочин који је НАТО починио нико није суђен, ни пред једним војним судом. Не мозе се очекивати како ћете убрзати европски пут, а да се на другој страни каже - морате имати чвршће везе с НАТО", рекао је Миливојевић.
Истакао је и да би била "нека врста нових понижења тражити од Србије да се опредељује на основу жеља НАТО, у вези увођење санкција Русији".
(Бета, 24.03.2024)