Arhitekta: Ono što je predloženo u planovima za Generalštab, neprihvatljivo je za Beograd
Predsednik Akademije arhitekata Srbije Bojan Kovačević ocenio je večeras da predstavljeni planovi firme Džerada Kušnera, zeta nekadašnjeg predsednika SAD Donalda Trampa, kao rešenje za zgradu Generalštaba u Beogradu, oštećene u bombardovanju 1999. godine, nisu prihvatljivi za Beograd.
"Sve i da nema Generalštaba na tom zemljištu, i zaštićenog kulturnog dobra, i (arhitekte) Nikole Dobrojevića - ono što je predloženo, što se vidi na renderima Kušnera - neprihvatljivo je za Beograd", rekao je Kovačević u emisiji "Utisak nedelje", a preneo portal Nova.rs.
Prema njegovim rečima, neprihvatljivo je i formom i kapacitetom i namenama.
"To je van pameti, na tom mestu. To je državni centar Srbije, raskrsnica Kneza Miloša i Nemanjine ulice. Ti blokovi su bili vojni poslednjih 200 godina, od 1836. kad je napravio Knez Miloš kasarnu", dodao je Kovačević i naveo da ne vidi javni interes u toj investiciji.
On je ocenio i da izjava ministra građevinarstva Gorana Vesića, koji je naveo da postoji nekoliko firmi koje su zainteresovane za investiranje na lokaciji Generalštaba, znači da je neko rekao - "Evo tamo može da se gradi".
Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta ocenio je da pitanje investiranja na tom zemljištu neće rešiti ni peticije, ni emisije poput "Utiska nedelje", već - rad na terenu.
Naveo je da je njegov pokret Memorandum koji su predstavili na konferenciji za novinare, a kojim je Vesić ovlašćen da firmi Kušnera da zemljište Generalštaba u zakup na 99 godina, dobio od izvora iz Generalštaba.
"Hvala toj osobi koja u ovom trenutku rizikuje da mu dođu i da mu se život pretvori u pakao, jer sigurno traže odakle nama taj dokument", kazao je Jovanović.
Novinar Nemanja Rujević podsetio je da je "Njujork Tajms" u svom tekstu izneo podatak da je reč o besplatnom zakupu na 99 godina i da Srbiji ide 22 odsto profita, dodajući da je "šema" slična kao kod Beograda na vodi.
Ocenio je da će građani Srbije o planovima za Generalštab biti obavešteni tek kada sve bude gotovo.
"Da je sreće, oko ove stvari ali i drugih stvari, da su ljudi koji su stručni da se time bave. Nas građane treba da zanima je l' to javna stvar i koji je interes za građane", kazao je Rujević.
(Beta, 25.03.2024)