Tehnologija: Alati veštačke inteligencije za 900 odsto povećali broj turističkih prevara, upozoravaju iz Bukinga
Danas 25.06.2024 | BBC News na srpskom
![Tehnologija: Alati veštačke inteligencije za 900 odsto povećali broj turističkih prevara, upozoravaju iz Bukinga](https://nstatic.net/483/36993483uxtici.jpg)
Buking, jedna od najpopularnijih onlajn platformi za iznajmljivanje smeštaja, upozorava da veštačka inteligencija izaziva eksploziju prevara.
Marni Vilking, šefica kompanije, kaže da se broj prevara „povećao sa 500 na 900 odsto“ u poslednjih 18 meseci. Otkako su se na tržištu pojavili alati veštačke inteligencije, poput ČetGPT-a, došlo je i do značajnog porasta fišing prevara (phishing na engleskom – izgovara se fišing, a u prevodu je pecanje), vrste hakerskog napada, ukazuje ona. „Fišinga je bilo i pre poruka elektronskom poštom (imejl), ali je do porasta došlo nastankom ČetGPT-a. „Prevaranti koriste