Си позвао на придржавање Пет принципа мирољубиве коегзистенције

У обраћању на Конференцији поводом 70. годишњице објављивања Пет принципа мирољубиве коегзистенције, Си је оценио да је њихово званично објављивање било велики потез у историји међународних односа и од епохалног је значаја.
Си је рекао да Пет принципа мирољубиве коегзистенције представља позив времена и избор историје. Он је додао да је Народна Република Кина, која је тек стекла независност, имала тежњу за очувањем националног суверенитета и развојем своје економије. Кина се придржавала независности, активно тежила мирној конегзистенцији са другим земљама у свету и настојала да побољша спољашње окружење, посебно односе са суседним земљама, додао је Си.
У том контексту, кинески лидери су први пут предложили Пет принципа као што су међусобно поштовање суверенитета и територијалног интегритета, међусобно ненападање, немешање у унутрашње ствари, једнакост и узајамна корист и мирољубива коегзистенција. Ових пет принципа је уписано у заједничко саопштење Кине и Индије односно Кине и Мјанмара, а након тога је ових пет принципа постало основна норма односа међу државама.
Кинески председник је прецизирао да је током протеклих 70 година Пет принципа мирољубиве коегзистенције изашло из Азије у свет. Пет принципа је укључено у низ важних међународних докумената и наишло на широку подршку и признање међународне заједнице.
Си је додао да је током протеклих 70 година Пет принципа мирољубиве коегзистенције превазишло баријере и постало отворена, инклузивна, универзално применљива основна норма међународних односа и основна начела међународног права, што је дало неизбрисив допринос напретку човечанства.
Прво, Пет принципа мирног суживота је постало историјски стандард за међународне односе и међународну владавину закона. Пет принципа у потпуности одражавају циљеве и принципе Повеље Уједињених нација, у складу су са временском трендом у развоју међународних односа и са основним интересима људи широм света.
Друго, Пет принципа мирног суживота служе као прави водич за успостављање и развој односа између земаља са различитим друштвеним системима.
Треће, Пет принципа мирног суживота удружује снаге како би се осигурало јединство и сарадња земаља у развоју.
Четврто, Пет принципа мирног суживота су дачи допринос историјској мудрости реформи и унапређењу међународног поретка.
Овај концепт, нагласио је Си, заснован је на објективној стварности блиског контакта и створио нови модел за мир и симбиозу различитих земаља. Кина се залаже да све земље, без обзира на величину, снагу, слабост, богате или сиромашне, буду равноправни чланови међународне заједнице и да деле исте интересе, права и дужности у међународним пословима, као и да све земље треба да раде заједно како би се суочиле са изазовима и постигле заједнички просперитет, светски мир, универзалну сигурност и леп свет.
Овај концепт је у складу са трендовима мира, развоја, сарадње и обострано корисне ситуације и отворио је нову еру мира и напретка.
Он се фокусира на историјски тренд светске мултиполарности и економске глобализације и обогаћује нове развојне и безбедносне праксе.
Очекујемо бољу будућност суочавајући се са изазовима. Стојећи пред историјским избором мира или рата, просперитета или пропадања, јединства или конфронтације, морамо да се придржавамо духа Пет принципа мирног суживота и уложимо веће напоре да постигнемо циљ изградње заједнице заједничке будућности човечанства, подвукао је кинески председник.
Морамо се придржавати принципа суверене једнакости, морамо се придржавати основа узајамног поштовања, морамо остварити нашу визију мира и сигурности, морамо се придржавати концепта правде и одмазде и морамо показати отвореност и толеранцију, додао је.
Седамдесетогодишња историја и развој више пута су доказали да јачање уједињења и сарадње, као и побољшање комуникације и разумевања, представља ефикасни начини за све земље да се суоче са изазовима и заједнички граде бољу будућност. Гледано широм света, глобални југ добија замах и игра важну улогу у промовисању напретка човечанства. Стојећи на новој историјској полазној тачки, рекао је Си, глобални југ мора да се унапредује са отворенијим и инклузивнијим приступом тако да иде на чело промовисања заједнице која уједињује судбине људи.
Морамо да будемо стабилна снага у очувању мира, односно подстичемо да се решавају несагласности међу земљама на миран начин и да конструктивно учествујемо у политичком решавању горућих питања. Како би боље подржала сарадњу у оквиру "Глобални југ", кинеска страна ће основати истраживачки центар "Глобални југ", омогићити стипендије за 1000 кандидата из земаља "Глобалног југа" и још 100 хиљада места за обуку.
Поред тога, Кина ће и повећати инвестиције у фонд за подршку пољопривредног развоја "Глобалног југа", навео је Си додајући да је Кина спремна да разговара о режиму слободне трговине са више земаља "Глобалног југа".
Пет принципа за мирну коегзистенцију је убачено у кинески Устав и постало је камен темељац кинеске дипломатске политике.
Кинеска одлучност да инсистира на путу мирног развоја неће се променити. Кина је земља са најбољим рекордима када је реч о питањима у вези са миром и безбедности. Напорно испитујемо пут за решавањем горућих питања и играли смо конструктивну улогу у питањима корејског полуострва, Ирана, Камбоџе, Авганстана итд.
Кинеска одлучност да прошири пријатељстку сарадњу са различитим земљама неће се променити, као ни кинеска одлучност за унапређивање заједничког развоја света, истакао је кинески председник.
(Бета, 28.06.2024)