BBC vesti na srpskom

Избори у Америци 2024: Бајден саопштио да се повлачи из трке

(Не)очекивана одлука америчког председника.

BBC News 21.07.2024
bajden
МИЦХАЕЛ РЕИНОЛДС/ЕПА-ЕФЕ/РЕКС/Схуттерстоцк

Амерички председник Џозеф Бајден објавио је да одустаје од кандидатуре на изборима у новембру, рекавши да је то у најбољем интересу Демократске странке и земље.

Одлука Бајдена објављена је четири месеца пре избора и после силних притисака на њега од многих у Демократској странци да се не кандидује, забирнути за његове физичке и менталне способности.

После дебакла у телевизијској дебати са Доналдом Трампом, који је кандидат Републиканске странке на новембарским изборима, почели су притисци на Бајдена да се повуче.

Бајден ће, дакле, остати председник САД до краја мандата, односно још шест месеци.

Председнички избори у САД су 5. новембра, а победник осваја четворогодишњи мандат.

Инагурација новог председника је у јануару 2025. године, а до тада дотадашњи председник обавља дужност.

У саопштењу објављеном на друштвеним мрежама, 81-годишњи Бајден је написао да му је обављање дужности председника САД била највећа част у животу.

„И док је моја намера била да учествујем на изборима, верујем да је у најбољем интересу моје странке и земље да се повучем и да се усредсредим искључиво на испуњавање дужности председника до краја мандата&qуот;, гласи Бајденова порука.

Пре 15 дана, Бајден је у једном интервјуу рекао да „само Господ Бог&qуот; може да га убеди да одустане од избора.

Међутим, пре неколико дана је утврђено да је поново заражен корона вирусом и морао је да прекине кампању, што су поједини посматрачи проценили као елегантан начин да објави да се повлачи из избора.

Шта сад?

После одлуке о повлачењу, Демократска странка сада треба да изабере новог председничког кандидата, што би требало да се деси на конвенцији партије у августу (раније најављена од 19. до 22. тог месеца).

Бајден је победио на предизборима унутар странке, што значи да су делегати који представљају сваку државу на конвенцији били у обавези да гласају за њега.

Сада ће моћи да гласају за другог кандидата.

У објави на друштвеној мрежи Икс, Бајден је навео да предлаже Камалу Харис, садашњу потпредседницу САД, за кандидата Демократске странке.

Уверен је да је она права за тај посао.

„Дајем пуну подршку да Камала буде кандидат наше странке ове године.

„Демократе, време је да се окупимо и победимо Трампа. Хајде да то урадимо&qуот;, написао је Бајден.

Bajden i Kamala Haris
Реутерс/Царлос Барриа
Бајден и Камала Харис

Републиканци су одмах реаговали на објаву Бајдена, поручујући да треба и да се повуче са места председника САД.

„Ако Бајден није способан да се кандидује за председника, онда није способан ни да служи као председник.

„Он мора одмах да поднесе оставку&qуот;, написао је председавајући Представничког дома (доњег дома) Конгреса, републиканац Мајк Џонсон, на Иксу.

Како се распала Бајденова слагалица - хронологија:

27. јун - Телевизијска дебата у којој су Бајденови често несувисли, немушти и неразумљиви одговори оставили многе у забуни и који су се запитали о његовој способности да обавља функцију.

28. јун - Бајден се нада да ће окончати сумње говором у кампањи у Северној Каролини у којем каже: „Не говорим тако течно као некада. Не дебатујем тако добро као некада. Али знам оно што знам: знам како да кажем истину.&qуот;

2. јул - Лојд Доџет је први представник демократа који је позвао Бајдена да се повуче. Убрзо му се придружују и други.

5. јул - У интервјуу Џорџу Стефанополусу из АБЦ-а, Бајден каже да би само „Свемогући Господ&qуот; могао да убеди да одступи и да неће ићи на ментални тест.

8. јул - После викенда унутарстраначких несугласица, у интервјуу Морнинг Џо, Бајден каже: „Ја не идем нигде&qуот; и шаље демократама дуго писмо у којем позива на јединство.

10. јул - Бивша председница Представничког дома Ненси Пелоси каже да је „на председнику да одлучи да ли ће се кандидовати&qуот;, јасно стављајући до знања да ствар није решена. Глумац и истакнути демократски активиста Џорџ Клуни позива Бајдена да поднесе оставку у тексту у Њујорк тајмсу, а Питер Велч постаје први демократски сенатор који захтева од Бајдена да се повуче.

11. јул - На крају самита НАТО-а у Вашингтону, украјинског председника Владимира Зеленског Бајден назива „председником Путином&qуот;, а потпредседницу Камалу Харис ослављава са „Трамп&qуот;.

13. јул - Светла рефлектора се накратко удаљавају од Бајдена због атентата на Трампа.

17. јул - Бајден је позитиван на ковид-19, прекида кампању и одлази у Делавер у изолацију. Највиши демократа Адам Шиф позива Бајдена да „пренесе бакљу&qуот;. Други посланици прихватају тај речник.

18. јул - Снимак на којем се чује како Бајден заборавља име министра одбране Лојда Остина постаје виралан. Даје интервјуу у којем каже да би одустао од избора у случају погоешаног здравственог стања.

19. јул - Бајден најављује да ће се следеће недеље вратити у кампању. Број демократа у Представничком дому који захтевају његово повлачење достигао је 30, а велики финансијери појачавају притисак на Бајдена да се повуче.

20. јул - Трамп на митингу у Мичигену каже да демократе имају проблем јер не знају ко је њихов кандидат. А не знамо ни ми, додаје.

21. јул - У саопштењу, Бајден објаваује да напушта председничку трку и предлаже потпредседницу Камалу Харис да буде кандидат на новембарским изборима.


Погледајте видео: Пут Бајдена до Беле куће


Пловидба у непознато

Ентони Зурчер, ББЦ дописник из Северне Америка

Први пут од Линдона Бејнса Џонсона 1968. године, актуелни председник САД је напустио кампању за реизбор.

Линдон Џонсон није могао да превазиђе дубоку непопуларност Вијетнамског рата који се одвијао далеко од Америке.

Бајден се суочи са сопственим изазовима - његове године и неубедљив, лош наступ у дебати са Трампом.

Али су ти изазови били подједнако политички кобни као за Џонсона.

А сада, предизборна сезона, која је већ обележена многим историјским првинама, урања у непознато.

Демократе сада морају паљживо да испланирају како ће даље, под блештавим рефлекторима јавности, али и уз неумољиво откуцавање сата - јер новембар је практично ту.

Последице неуспеха биће Трампов повратак у Белу кућу, што се у време када је почео Бајденов мандат 2021. године за демократе било незамисливо.

Током инаугурационог говора пре три и по године, Бајден је обећао да ће зацелитии америчке ране и помирити нацију подељену током Трамповог председничког мандата.

Али сада је најавио крај сопствене политичке каријере са поделама дубљим него икада и са странком која је у кризи.

Током протеклих пола века, страначке конвенције су се претварале у углавном досадне политичке скупове.

Сваки минут је био пажљиво испланиран, поготово за телевизије које су постале попут продужених вишедневних реклама за председничког кандидата.

Прошлонедељна републиканска конвенција је свакако била таква, чак и са неуобичајеним дугим готовом Трампа који је прихватио номинацију.

Демократска конвенција следећег месеца у Чикагу ће бити веома, веома другачија.

На ком год сценарију су партија и Бајденов предизборни штаб радили, сад могу да га баце кроз прозор.

Чак и ако странка листом стане уз Камалу Харис, биће тешко планирати - и контролисати - како се ствари одвијају на партијском конгресу.

А ако Харис не успе да уједини странку, конвенција би могла да се претвори у отворену арену за све, са разним кандидатима који би се борили за кандидатуру пред камерама и иза затворених врата.

То би могло да створи задивљујуће политичко позориште, живо и непредвидиво, какво америчка јавност никада раније није видела.


ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.


Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 07.21.2024)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »