Кина жели да покрене мисију за врац́ање узорака на Марс око 2028.

Бета 05.09.2024

Кина планира да изврши мисију "Тјанвен-3" са два лансирања око 2028. године, у циљу враћања узорака узетих са Марса, изјавио је данас кинески стручњак за свемир Лиу Ђиџонг.

Лиу, главни дизајнер кинеске мисије за врац́ање узорака на Марс, открио је детаље о томе на 2. Међународној конференцији о истраживању дубоког свемира у граду Хуангшан, у источној кинеској провинцији Анхуи, преноси агенција Синхуа.

Главни научни циљ мисије биц́е потрага за знацима живота. Да би остварили постављени циљ, кинески свемирски инжењери морају да се позабаве кључним технологијама као што су прикупљање узорака на површини Марса, полетање са "црвене планете", састанак у орбити око Марса и заштита планета, навео је Лиу.

Према плану, мисија ц́е се састојати од 13 фаза, које ц́е се изводити методама као што су детекције на лицу места и детекције даљинским испитивањем.

Лиу је казао да ће се Кина у потпуности придржавати међународних конвенција и спроводити мере да заштити и Марс и Земљу, као и узорке, од контаминације током мисије.

Мисија "Тјанвен-3" ће носити терет развијен кроз међународну сарадњу, а Кина ц́е сарађивати са научницима из целог света како би спровела заједничка истраживања узорака са Марса и података о детекцији, рекао је Лиу.

Дугорочно гледано, Кина ц́е сарађивати са другим земљама или истраживачким институцијама широм света на спровођењу мисије и дефинисању задатака, анализе захтева, концептуалног истраживања, дизајна плана имплементације и кључних технолошких откриц́а за изградњу истраживачке станице на Марсу, додао је Лиу.

(Бета, 05.09.2024)

Кина »

Кључне речи

Најновије вести »