London smatra da je Moskva neosnovano proterala šest britanskih diplomata
Britanska vlada je ocenila da su "potpuno neosnovane" današnje optužbe za špijunažu zbog kojih je Rusija objavila da je oduzela akreditive šest diplomata iz britanske ambasade u Moskvi.
Te diplomate su još pre nekoliko nedelja otputovale iz Rusije i zamenjene su drugim, prenela francuska agencija AFP.
"Optužbe koje je danas iznela FSB (ruska bezbednosna služba) protiv naših zaposlenih potpuno su neosnovane", odgovorio je britanski Forin ofis u saopštenju.
FSB tvrdi da je odluka o proterivanju "mera odmazde za višestruka neprijateljska dela Londona", optuživši šestoricu diplomata za "subverzivne i obaveštajne aktivnosti".
Ruska odluka dolazi usred rastućih tenzija između Velike Britanije i Rusije usred rata u Ukrajini, i na dan kada premijer Keir Starmer bude u Vašingtonu da razgovara o mogućnosti da se Kijevu dozvoli da koristi rakete dugog dometa protiv Rusije.
Prethodna britanska vlada je u maju proterala atašea za odbranu u ruskoj ambasadi u Londonu, predstavljajući ga kao "neprijavljenog vojnog obaveštajca", što je Moskva negirala.
Konzervativna vlada je takođe preduzela druge restriktivne mere u vezi sa ruskim diplomatskim prisustvom na britanskoj teritoriji.
U tom procesu Rusija je naredila britanskom odbrambenom atašeu u Moskvi da napusti zemlju i upozorila da će uslediti druge mere odmazde.
Slučajevi navodne špijunaže u koje je umešana Moskva su se pojavili poslednjih meseci u Velikoj Britaniji. Uskoro će se u Londonu suditi šestorici Bugara, optuženih za špijunažu u korist Rusije. Oni su se izjasnili da nisu krivi. U maju je jedan građanin optužen za pomaganje ruskim obaveštajnim službama. Njemu bi trebalo suditi početkom 2025.
Američka novinska agencija AP piše da je britanski premijer Kir Starmer tokom putovanja za Vašington radi razgovora sa predsednikom Džozefom Bajdenom rekao da Velika Britanija "ne traži nikakav sukob sa Rusijom", već da je "Rusija počela sukob - ilegalno je izvršila invaziju na Ukrajinu i Rusija bi mogla da ga odmah okonča.
"Ukrajina ima pravo na samoodbranu i očigledno smo u potpunosti podržavali pravo Ukrajine na samoodbranu – kao što znate, pružamo mogućnost obuke. Ali mi ne tražimo nikakav sukob sa Rusijom — to nam nije ni najmanje namera", rekao je on.
FSB je saopštio, prenosi AP, da je dobio dokumente koji ukazuju da je diplomate u Rusiju poslala odeljenje britanskog Forin ofisa "čiji je glavni zadatak da nanese strateški poraz našoj zemlji".
Na osnovu tih dokumenata i "kao odgovor na brojne neprijateljske korake Londona", rusko Ministarstvo spoljnih poslova je povuklo akreditive diplomatama, saopštio je FSB, ne identifikujući ih.
Upozorava se da će, ako se otkrije da i druge diplomate sprovode "slične akcije", ruska agencija "tražiti prekid njihovih misija" u Rusiji.
Ruska državna televizija je u izveštaju navela da se šest britanskih diplomata sastajalo sa nezavisnim medijima i grupama za ljudska prava koje su proglašene za "strane agente" organizacije i pojedince koji su kritični prema Kremlju.
Velika Britanija je navela da je proterivanje bilo pre nekoliko nedelja što povezuje sa svojom odlukom u maju da povuče akreditive atašea u Ambasadi Rusije u Londonu i da nametne petogodišnje vremensko ograničenje svim ruskim diplomatama u Britaniji.
U maju je Ujedinjeno Kraljevstvo proteralo ruskog atašea za odbranu u Londonu, navodeći da je neprijavljeni obaveštajac, i zatvorilo nekoliko ruskih diplomatskih poseda u Britaniji za koje se navodi da se koriste za špijuniranje. Otprilike nedelju dana kasnije, Rusija je uzvratila i proterala britanskog atašea za odbranu, navodi AP.
"Ruske vlasti su prošlog meseca oduzele diplomatsku akreditaciju šest britanskih diplomata u Rusiji, posle akcije koju je preduzela vlada Ujedinjenog Kraljevstva kao odgovor na aktivnosti ruske države širom Evrope i Ujedinjenog Kraljevstva", navodi se u saopštenju Forin ofisa. "Ne izvinjavamo se što štitimo naše nacionalne interese", kaže se dalje.
Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je rekla da se "u potpunosti slažemo s ocenama aktivnosti britanskih takozvanih diplomata koje je izneo ruski FSB. Britanska ambasada je otišla daleko izvan granica zacrtanih Bečkim konvencijama". Ona je rekla da diplomate sprovode "subverzivne akcije sa ciljem da nanesu štetu našem narodu".
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da prekid diplomatskih odnosa sa Ujedinjenim Kraljevstvom "trenutno nije na stolu".
Proterivanja diplomata - i zapadnih koji rade u Rusiji i ruskih koji rade u zapadnim zemljama, postala su sve češća otkako je Rusija napala Ukrajinu u februaru 2022.
Ruski RBC je prošle godine izbrojao da su zapadne zemlje i Japan proterali ukupno 670 ruskih diplomata od početka 2022. i oktobra 2023. godine, dok je Moskva kao odgovor proterala 346 diplomata. Kako prenosi RBC, to je bilo više nego u prethodnih 20 godina zajedno, zakjlučuje AP.
(Beta, 13.09.2024)