BBC vesti na srpskom

Pevač Rejdioheda napustio binu zbog prozivki oko rata u Gazi

Tom Jork je napustio binu u Melburnu pošto ga je muškarac iz publike nekoliko puta pozvao da osudi „izraelski genocid u Gazi", pitajući ga „koliko još dece treba da umre“.

BBC News pre 24 dana  |  Hana Riči - BBC njuz
Tom Jork u Melburnu
Getty Images

Tom Jork, pevač britanske rok grupe Rejdiohed (Radiohead) nakratko je prekinuo solistički koncert u u Australiji zbog dobacivanja iz publike.

Na video snimcima koje su posetioci koncerta u Melburnu u sredu, 30. oktobra objavili na društvenim mrežama čuje se kako muškarac iz publike poziva pevača da „osudi izraelski genocid u Gazi".

Jork mu odgovara da „skoči na binu" i kaže glasno primedbe.

„Nemoj da stojiš tamo kao kukavica, dođi ovamo i reci šta imaš.

„Hoćeš da svima uništiš veče? U redu ako je tako, vidimo se kasnije“, poručuje mu Jork, a potom ostavlja gitaru i odlazi sa bine.

Prethodno je muškarac nekoliko puta dobacivao muzičaru da osudi „izraelski genocid u Gazi", pitajući ga „koliko još dece treba da umre“.

Na snimcima se čuju zvižduci prisutnih.

Muzičar se ubrzo vratio na binu i simbolično odsvirao numeru Karma Police - pesmu Rejdioheda.

Eli Brus, koja je bila na koncertu, izjavila je da publika „nije podržala" čoveka koji je dobacivao i za BBC dodala da ga je obezbeđenje ispratilo iz sale.

Izraelskoj ofanzivi u Pojasu Gaze prethodio je iznenadni napad Hamasa na jug Izraela 7. oktobra 2023, kada je ubijeno oko 1.200 ljudi, a 251 uzet za taoce.

Više od 43.000 ljudi je od tada ubijeno u Gazi, među kojima hiljade žena i dece, prema podacima Ministarstva zdravlja koje kontroliše Hamas.

Oko 1,9 miliona od 2,4 miliona stanovnika Gaze je raseljeno zbog rata.

Mnogi od njih bili su primorani da se više puta sklanjaju iz područja borbi.

Obe strane negiraju optužbe da su prekršile pravila rata.

'Muzikom se ruše, a ne podižu granice'

Grupu su i prethodno pritiskali kako bi otkazala nastupe u Izraelu i da se pridruži kulturološkom bojkotu te zemlje zbog njene politike prema Palestincima.

Tom Jork je uspevao da se odupre pritisku, navodeći da „održavanje koncerta u zemlji ne znači i podršku tamošnjim vlastima".

„Svirali smo u Izraelu više od 20 godina, vlade su se u međuvremenu smenjivale, neke su bile liberalnije, druge ne", rekao je Jork 2017. godine, braneći odluku da održe planirani koncert u Tel Avivu.

„Ne podržavamo Benjamina Netanjahua, izraelskog premijera, kao što ne podržavamo ni (Donalda) Trampa, pa ipak sviramo u Americi.

„Muzikom, umetnošću i naukom se ruše, a ne podižu granice", dodao je tada.

Propalestinski aktivisti su ranije ove godine optužili i Jorkovog kolegu iz benda, gitaristu Džonija Grinvuda, da zajedničkim nastupom sa izraelsko-arapskim muzičarem Duduom Tasom u Tel Avivu, „pokušava da opravda izraelske postupke“.

„Nijedna umetnost nije toliko 'važna' koliko je bitno zaustaviti smrt i patnju oko nas", napisao je Grinvud na društvenoj mreži Iks.

„Ućutkivati izraelske umetnike zato što su Jevreji rođeni u Izraelu nije način da se postigne sporazum dveju strana o ovom očigledno beskonačnog sukoba", dodao je.

BBC je kontaktirao organizatore Jorkove australijske turneje.

Umetnički centar Melburnu, u čijoj nadležnosti je dvorana Sidnej majer mjuzik boul, gde se održavao koncert, odbio je da komentariše.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 10.31.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Zabava, najnovije vesti »