BBC vesti na srpskom

Novi protest zbog tragedije u Novom Sadu, traže se ostavke i hapšenja

Parlamentarne opozicione stranke organizuju protestni skup ispred zgrade Vlade Srbije u Beogradu.

BBC News 12.11.2024
Protest u Beogradu
BBC
Protest u Beogradu

Predstavnici opozicionih stranaka i njihove pristalice predali su danas zahteve za ostavkama odgovornih zbog tragične nesreće u Novom Sadu 1. novembra kada je u obrušavanju nadstrešnice na zgradi Železničke stanice poginulo 14 ljudi, a troje teško povređeno.

Zahtevi su predati u zgradi Predsedništva Srbije u Beogradu, po završetku jednosatnog protesta, četvrtog od kako je došlo do nesreće.

Traži se ostavka premijera Miloša Vučevića, gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića, objavljivanje tajnih ugovora oko rekonstrukcije stanice, hapšenje odgovornih za „ubistvo 14 ljudi", puštanje na slobodu privedenih i kontrolu infrastrukturnih projekata urađenih u prethodnih deset godina.

Ukoliko se vlast bude oglušila o zahteve protesta, opozicioni poslanici će u Parlamentu predati zahtev za održavanje sednice na kojoj bi se raspravljalo o poverenju vladi, rečeno je na skupu.

Demonstranti su se prethodno okupili ispred sedišta Vlade Srbije, odakle su u koloni na čijem je čelu bio transparent sa natpisom „Korupcija ubija", došli do zgrade Predsedništva.

https://www.facebook.com/BBCNewsnasrpskom/videos/1522305795113066

Protesti i privođenja

Tokom istrage Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu o tragediji dosad saslušano više od 50 svedoka, ali niko nije uhapšen.

Posle protesta u kom je oštećena Gradska kuća u Novom Sadu po hitnom postupku privedeno je devetoro, među kojima je i bivši poslanik Goran Ješić.

Dok su još trajali dani žalosti u Vojvodini, u Beogradu je održan prvi protest sa porukom nadležnima „krvave su vam ruke”, sa istim zahtevima.

Krvave ruke na posteru sa likom Aleksandra Vučića na sedištu SNS u Novom Sadu
Reuters
Krvave ruke na posteru sa likom Aleksandra Vučića na sedištu SNS u Novom Sadu

Zatim su se u utorak hiljade nezadovoljnih ljudi okupile u Novom Sadu u protestnoj šetnji koja je počela minutom ćutanja za stradale.

Taj skup se pretvorio u haos i nasilje tokom kojeg je na Gradsku kuću u Novom Sadu izlivena smrdljiva tečnost i razbijena stakla, a oštećeni su i prozori na sedištu vladajuće Srpske napredne stranke.

U grad je hitno došao predsednik Srbije Aleksandar Vučić da se obrati stranačkim saborcima i pristalicama.

Desetine hiljada građana se okupilo u Novom Sadu
Reuters
Više hiljada građana se okupilo u Novom Sadu u protestnoj šetnji 5. novembra

U petak su ponovo organizovani šestosatni protesti i blokada Varadinskog mosta u Novom Sadu, kada je privedeno još demonstranata.

Između ostalih, studentu Relji Stanojeviću određen je pritvor do 30 dana, rekli su novinarima njegovi branioci.

Stanojević je tokom privođenja koje su uživo zabeležile kamere TV N1 rekao da je branio devojku na koju su fizički nasrtale muškarci u civilu i sa kapuljačama, koji su se tek kasnije predstavile kao policajci.

Oni su potom, kako je rekao, krenuli da ga vode u nepoznatom pravcu, ali je to sprečio Goran Ješić.

Ješić je uhapšen i tada, ali i dva dana kasnije, kad mu je određen pritvor od 30 dana.

Dekanski kolegijum Akademije umetnosti u Novom Sadu zatražio je hitno puštanje na slobodu Relje Stanojevića.

Trideset dana protivora određeno je i opozicionom odborniku u skupštini Novog Sada Miši Bačulovu, koji je tokom protesta dovezao cisternu sa tečnošću, za koju tvrdi da je zrenjaninska voda, a ne fekalije.

Zgrada Železničke stanice u Novom Sadu, napravljena 1964, renovirana je 2021, a potom i ove godine da bi u julu bila i svečano otvorena.

Izvođač radova bio je kineski konzorcijum CRIC-CCCC („China Railway International Co.Ltd“ i „China Communications Construction Company Ltd“), ali iz Infrastrukture železnice Srbije tvrde da betonska nadstrešnica koja se 1. novembra urušila nije bila rekonstruisana.

Dosad je ostavku podneo samo ministar saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, ali Skupština još nije potvrdila tu odluku.

Troje povređenih je i dalje u kritičnom stanju.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Povezano

(BBC News, 11.12.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »