BBC vesti na srpskom

Како су бивши талибански командант и некадашњи полицијски официр од заклетих непријатеља постали савезници

Хазрат Мухамед Махмуд, бивши талибански командант, и Насер Кан Сулејманзај, некада виши официр, раде заједно на кабулској полицијској академији, пошто су 20 година били на супротним странама.

BBC News 16.11.2024
Hazrat Muhamed Mahmud i Naser Kan Sulejmanza
ББЦ

Двадесет година су ова двојица људи били на супротним странама авганистанског јаза, супротстављени и спремни да убију један другог.

Али сада, Хазрат Мухамед Махмуд, бивши талибански командант у педесетим, и Насер Кан Сулејманзај, некада виши официр у авганистанској националној полицији, раде заједно на кабулској полицијској академији.

„Сада смо као браћа&qуот;, каже бригадир Махмуд - смешећи се срдачно крај колеге, обојица у беспрекорно испегланим униформама.

То је редак, али изузетно близак однос између двојице мушкараца који су некада били љути непријатељи.

После две деценије крвопролића, они носе исту униформу, деле исти канцеларијски простор, разговарају о истим идејама за будућност полиције и смеју за заједно током дневних пауза за чај.

Хазрат Мухамед Махмуд је главни инструктор, док Насер Кан Сулејманзај води административне послове академије.

„Другачија ера&qуот;

Махмуд је био обучаван у талибанским војним камповима а у прошлости и предводник талибанских пешадинаца са мисијом борбе против авганистанских снага и њихових међународних савезника.

Изгубио је два брата у рату.

Талибански борци су углавном учествовали у сложеним атацима као што су самоубилачки бомбашки напади, експлозије аутомобила и удари на градове широм земље.

На супротној страни налазиле су се авганистанске снаге безбедности подржане од САД-а, међу којима и око 150.000 припадника авганистанске националне полиције.

Исти тај комплекс - у ком Махмуд и Сулејманзај сада обучавају младе талибанске борце - био је нападан од талибанских самоубилачких бомбаша док су млади кадети кабулске полицијске академије били сталне мете напада.

Помирење?

Кад су талибанске власти преузеле земљу и наредиле војним официрима да се врате на матичне положаје, Насер Кан Сулејманзај је остао у Кабулу и придружио се Махмуду.

Од породичних свадби до верских празника, Махмудов и Сулејманзајиев однос се наставља и после радног времена.

Упркос личним губицима, Махмуд каже да је повиновање амнестији коју је увео врховни лидер талибана довело до тога да се обе стране успешно посвете заједничком раду.

„У оно време смо били у ери џихада, сада смо у ери обнове, а то не можемо сами&qуот;, каже Махмуд.

„Потпуно смо заборавили на прошлост.&qуот;

Ова полицијска академија можда је прошла кроз изузетан и изолован облик помирења, али што се тиче многих других бивших чланова снага безбедности, они се осећају као да су им животи још увек угрожени.

Велики број њих је побегао из земље као избеглице, осећајући да не могу да се врате животу под талибанима.

Шабир - није му право име - бивши авганистански полицијски службеник, каже да талибанима и њиховој амнестији не може да се верује.

Након што су талибани преузели власт, његов командант је био ухапшен, а он се крио двадесет дана све док није у тајности избегао у Иран преко Херата.

„Није било безбедно ни за кога од нас… тражили су различите изговоре да нас ухапсе&qуот;, рекао ми је Шабир.

Он верује да они полицајци који су остали у Авганистану или нису могли да приуште да напусте земљу или нису имали проблема да сарађују са талибанима.

Нова полиција

Повели су нас у турнеју по полицијској академији, његовом огромном и добро одржаваном комплексу са полицијским колеџом, стрелиштем, спортским објектима, игралиштем, па чак и властитом џамијом.

Унутра су талибанске снаге које су некада користиле сву своју моћ да ослабе владу сада носиле чисте униформе, обучавајући се да постану полицијске снаге и задужене за увођење безбедности на улицама земље.

За већину обичних Авганистанаца та сцена била би надреална.

Нико није могао ни да замисли да ће једног дана видети талибане у авганистанским полицијским униформама.

Талибани су заменили већи део полицијских снага властитим људима.

Али су задржали многе бивше полицијске инструкторе како би им ови помогли да трансформишу побуњеничке борце у нове полицијске снаге.

Талибани су сада усредсређени на проширење полицијских снага и тврде да постоји 300.000 активних чланова - двоструко више него под претходним режимом - док је 70.000 њих из бивше авганистанске националне полиције.

ББЦ не може да потврди тачан број њихових постојећих полицијских снага.

Америчка влада процењује укупан број талибанских снага, и војске и полиције, на око 80.000 активних бораца.

Добили смо ексклузивни приступ процесу обуке на новој полицијској академији.

Власти су испланирале читав дан активности да би показале, како кажу, професионалну страну службе.

Део презентације била је вежба полиције за разбијање демонстрација - унутар комплекса академије контролисање масе бесних демонстраната било је лако.

Али скорашњи митинзи у неким кључним авганистанским градовима показали су да талибанске снаге и даље користе премлаћивање и бојеву муницију, често са смртним исходом.


ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.


Од више од 800 припадника особља који раде на полицијској академији у Кабулу, више од 650 њих су из претходног режима и официри попут Сулејманзаја имају наизглед добар третман.

„Био сам пуковник, али ме је исламски емират унапредио у чин генерала&qуот;, каже Сулејманзај.

„Зато што сам радио напорно да реорганизујем академију.&qуот;

Али нису сви били Сулејманзајиеве среће.

Организације за заштиту људских права саопштиле су да су многи полицајци били злостављани, прећено им је или су чак били убијани од талибана због њихове раније улоге.

Али талибани инсистирају да су то биле личне освете и да не постоји званична политика нападања бивших полицајаца или припадника снага безбедности.

Али за Сулејманзаја то није политичко питање.

Он је служио авганистанској полицији протекле четири деценије под разним режимима.

Никад није напустио земљу, а његова два најстарија сина такође раде за полицију.

„Ми смо један народ, имамо једну веру, једну културу и један језик, зашто бисмо били непријатељи?&qуот;, каже он.


Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 11.16.2024)

BBC News

Повезане вести »

Најновије вести »