Kina predstavila projekat teške rakete za višekratnu upotrebu

Beta pre 7 dana

Kina je na 15. Međunarodnoj izložbi vazduhoplovstva i svemira predstavila koncept dvostepene, u potpunosti višekratno upotrebljive teške rakete, pokazujući različite metode povratka za dve faze lansirnog vozila.

Kineska akademija za tehnologiju nosača raketa (CALT) saopštila je da će buduće kineske teške rakete imati tri konfiguracije: trostepenu, dvostepenu i dvostepenu potpuno višekratno upotrebljivu, koja je prikazana na izložbi, prenosi Sinhua.

"Razvili smo sistem za povratak zasnovan na rešetkastim krilima za višekratni model i postigli značajan napredak u ovoj novoj tehnologiji tokom poslednje dve godine pošto smo završili smanjeni test povratka na moru", rekao je Vang Jue, zamenik direktora svemirskog sektora CALT-a.

.Animirani video CALT-a prikazuje kako prva faza rakete koristi rešetkasta krila tokom spuštanja, dok je pokretne šine na morskoj platformi hvataju. Druga faza vrši vertikalno sletanje s pogonom.

Projekat višekratne rakete je ključan za kineske svemirske napore i nudi nove mogućnosti za globalni razvoj svemirske industrije, dodao je Vang.

CALT planira razvoj univerzalnih modula u dve faze kako bi se postigla velika nosivost i potpunu višekratna upotrebljivost teške rakete.

Prva faza uključuje module za prvu fazu rakete, neponovljivu drugu fazu i treću fazu na vodonik i kiseonik. Ovi moduli će omogućiti izgradnju rakete prečnika 10 metara s kapacitetom od 100 tona za nisku orbitu Zemlje i 50 tona za transfer na Mesec.

U drugoj fazi planira se razvoj dvostepene potpuno ponovljive rakete za misije bliže Zemlji, uključujući satelitske mreže i infrastrukturu.

Trostepena raketa, pogodna za duboki svemir, poput Marsa i asteroida, omogućiće veće brzine i visine.

Modularni dizajn omogućava nezavisan razvoj i prilagođavanje različitim misijama, uz smanjenje troškova i održavanja.

CALT ističe da će rakete uključivati inteligentne sisteme, napredne materijale i ekološke tehnologije, kao što su novi, efikasniji pogonski sistemi s manjim uticajem na životnu sredinu.

Moduli razvijeni u prvoj fazi obuhvatiće univerzalnu prvu fazu, nepovratnu drugu fazu i treću fazu na pogon vodonika i kiseonika. Ovi moduli će se koristiti za izgradnju osnovnog tipa teške rakete prečnika 10 metara, sa kapacitetom nosivosti od najmanje 100 tona za nisku orbitu Zemlje i najmanje 50 tona za tranzitnun orbitu ka Mesecu.

U drugoj fazi, CALT ima za cilj da razvije višeadaptivnu drugu fazu i izgradi dvostepeni, potpuno višekratno upotrebljiv model. Ovaj model bi trebalo da smanji troškove svemirskog transporta, poveća efikasnost i proširi obim svemirskog transporta. Dvostepeni model će biti fokusiran na misije blizu Zemlje, podržavajući satelitske mreže i izgradnju infrastrukture.

Prema navodima Akademije, trostepeni model teške rakete, koji omogućava veće brzine i orbitalne visine, pogodan je za misije u duboki svemir, kao što su istraživanja Marsa ili asteroida.

Modularni dizajn omogućava da se svaki deo rakete nezavisno razvija, proizvodi, testira i kombinuje u skladu sa različitim zahtevima misija.

Navodi se da razvoj univerzalnih modula omogućava deljenje zajedničkih komponenti i tehnologija između različitih modela teških raketa, čime se smanjuju troškovi i olakšava održavanje.

CALT je istakao da će kineske teške rakete sadržati inteligentne sisteme, napredne materijale i ekološki prihvatljive tehnologije.

"Inteligentna tehnologija će poboljšati pouzdanost i sigurnost praćenjem podataka o letu u realnom vremenu i predviđanjem potencijalnih problema", rekao je Vang.

Novi materijali, poput visokootpornih materijala i kompozita otpornih na visoke temperature, unaprediće trajnost i performanse rakete, rekao je Vang.

"Nastavićemo da istražujemo ekološki prihvatljivije i efikasnije pogonske materijale kako bismo smanjili zagađenje životne sredine", dodao je, ističući da će takođe integrisati metode proizvodnje s niskim troškovima kako bi podržali održivi razvoj.

(Beta, 22.11.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Najnovije vesti »