Eksperiment sa zebricama na kineskoj svemirskoj stanici postavio novi rekord
Zatvoreni vodeni ekosistem uspostavljen na kineskoj svemirskoj stanici pokazao se uspešnim, jer su četiri zebrice (male slatkovodne ribe iz prodice šarana) koje su u njemu boravile završile svoje životne cikluse – od rasta do razvoja i reprodukcije – za 43 dana, navodi se u članku nedavno objavljenom u časopisu Inovacije (The Innovation).
Kako prenosi Sinhua, u članku je navedeno da je taj eksperiment postavio novi rekord u ekološkim istraživanjima u svemiru.
Ističući ovo dostignuće kao prekretnicu, članak navodi da eksperiment ne samo da predstavlja napredak u kineskoj tehnologiji svemirskih ekosistema, već pruža i dragocene podatke i tehničku podršku za zatvorene ekosisteme tokom svemirskih misija.
Dana 25. aprila, četiri zebrice, četiri grama vodenih biljaka i tri kineska astronauta u svemirskoj letelici Šendžou-18 otišli su u svemir. Dana 4. novembra, posada Šednžou-18 vratila se na Zemlju i donela uzorke vode iz svemirskog ekosistema.
Ribe se suočavaju sa problemima adaptacije na svemirsko okruženje. Istraživači iz Instituta za hidrobiologiju (IHB) Kineske akademije nauka (CAS) i Šangajskog instituta za tehničku fiziku Kineske ajademije nauka zajednički su osmislili eksperiment, pomažući u izgradnji zatvorenog vodenog ekosistema u kojem su vodene biljke proizvodile kiseonik fotosintezom kako bi opskrbile zebrice. Otpadni proizvodi zebrica obezbeđivali su hranljive materije za vodene biljke.
Hrana je u akvarijum ubrizgavana pomoću šprica, naveli su iz Instituta za hidrobiologiju (IHB).
Zebrice su duge od tri do pet centimetara, a jedan par zdravih zebrica može da položi više od 300 jaja odjednom. One dele više od 70 procenata genoma sa ljudima, što je od velikog značaja za istraživanja u oblasti nauka o životu, razumevanje patogeneze ljudskih bolesti i razvoj novih lekova, rekao je Vang Gaohong, istraživač u IHB-u.
Na svemirskoj stanici astronauti su uspešno prikupili uzorke vode iz ekosistema i zamenili kutiju za riblju hranu. Otkrili su da su zebrice u okruženju mikrogravitacije pokazivale nenormalno ponašanje u kretanju, poput plivanja naopako, okretanja i kružnog kretanja, dodao je Vang.
Kina je ostvarila dugotrajni uzgoj kičmenjaka na svemirskoj stanici, izjavio je Sun Jonghua, istraživač u IHB-u, ističući da je ovo dostignuće postavilo čvrste naučne temelje za buduća istraživanja akvatične biologije i medicinskih nauka o životu u svemiru, kao i za slanje većeg broja kičmenjaka u svemir.
Uzorci vraćeni sa kineske svemirske stanice čuvaju se u ultra-niskotemperaturnom skladištu i čekaju na proučavanje.
Trenutno u Kini postoji više od 500 laboratorija koje se bave istraživanjem zebrica.
(Beta, 25.11.2024)