BBC vesti na srpskom

„Set džeting“: Kako su slavne filmske lokacije postale turističke destinacije

Poseta lokacija gde su se snimale popularne TV serije i filmovi, poslednjih godina uzima maha.

BBC News pre 1 dan  |  Lin Braun - BBC, putovanja
Turisti, filmske lokacije
Getty Images

Sve veći broj putnika polazi u potragu za filmskim lokacijama iz omiljenih serija u stvarnosti, čak i ako je tamošnja realnost života mnogo drugačija od prikazane na ekranu.

Snimanje treće sezone serije Beli lotos, ovenčane Emi nagradom je završeno, a HBO je ove nedelje objavio tizer koji otkriva intrigantne nove detalje u vezi sa glumačkom postavom.

Prve dve sezone bile su smeštene na Havajima i Siciliji i Ekspedija (Expedia), američka onlajn turistička agencija, primetila je da su pretrage za ovim destinacijama skočile za više od 300 odsto.

Za 160 odsto se povećao i saobraćaj za londonskim predgrađem Ričmond gde je sniman Ted Laso, a za 65 odsto za Norvešku kada se pojavila u poslednjoj sezoni Naslednika.

Ako su ovi trendovi bilo kakva indikacija, broj putnika koji traže Bangkok, Puket i Ko Samui (filmske lokacije za treću sezonu Belog lotosa) uskoro će skočiti.

Ovaj fenomen „set-džetinga“, kada turisti putuju na lokacije snimanja popularnih TV serija i filmova, uzima maha već poslednjih nekoliko godina.

Zahvaljujući njegovoj sve većoj popularnosti, Ekspedija ju je proglasila jednim od njenih najvećih turističkih trendova 2024. godine.

Iako mnogi putnici polaze na lokacije snimanja očekujući da ove destinacije liče na njihove filmske likove, realnost je često poprilično drugačija.

Sunčani Los Anđeles je početkom leta često oblačan, takozvana „junska sumornost“, a opušteni Amsterdam postao je izuzetno strog prema turistima koji se prema gradu ponašaju kao samo još jednoj destinaciji za dobar provod.

Dve devojke nazdravljaju u blizini Ajfelove kule, u Parizu, u Francuskoj
Getty Images
Posetioci Pariza su često zatečeni koliko neromantičan ume da bude

Grad koji se često predstavlja u posebno ružičastom sjaju je i Pariz, prestonica Francuske.

Štaviše, poznato je da je čak izazivao psihotično stanje među posetiocima.

Poznat kao Pariski sindrom, ovaj retki fenomen može da obuhvati lupanje srca, ošamućenost pa čak i halucinacije, a veruje se da ga izaziva kombinacija kulturološkog šoka i ekstremnog razočarenja što francuska prestonica nije ispunila očekivanja njenog idealizovanog portreta.

I dok je popularnost Netfliksove serije Emili u Parizu dovela do povećanja broja turista u gradu, neki ljudi su naizgled skrhani što Grad svetlosti nije uvek pun visoke mode i atraktivnih solo muškaraca.

Umesto toga, Parižani imaju reputaciju da su pomalo odbojni prema posetiocima.

„To je i dalje grad“, objasnila je Afua Danso, kantautorka i instruktorka za glasovnu glumu koja je živela i u Londonu i u Parizu.

„I dalje ima kese za smeće, i dalje ima pacove. Da budem iskrena, mislim da mnoge Parižane nerviraju turisti zato što pomisle: 'Bože, imate vrlo romantičnu predstavu o gradu, a mi smo umorni od našeg grada, a umorni smo i od vas.'“

Unutrašnjost stana u Njujorku
Getty Images
Realnost njujorških stanova često je manje glamurozna nego što se predstavlja

Destinacija koja zauzima veliko mesto u mašti gledalaca i turista je i Njujork.

Obožavaocima serija kao što su I tek tako…, nastavka popularne serije iz 1990-ih Seks i grad, može da se oprosti ako očekuju da je Velika jabuka samo sjaj i glamur.

Filmovi i TV serije često predstavljaju život Njujorčana na visokoj nozi i sugerišu da je uobičajeno za prosečnog čoveka da živi u prostornom stanu koji gleda na Central Park.

A opet veličina stanova na televiziji u odnosu na ono što ti likovi rade u životu često je predmet podsmeha kod meštana.

„Moj prvi stan je bio na uglu 30. ulice i 8. avenije pored Pen stanice“, kaže Tejlor De Napoli, plesačica i organizatorka događaja.

„Bio je veličine mog današnjeg kupatila, sa zajedničkim kupatilom i tušem u hodniku. Može slobodno da se kaže da su stanovi koje viđate na televiziji pravljeni za filmske setove", dodaje.

Predeo u Toskani, u Italiji
BBC
Toskana, Italija

Slično, Italija se često predstavlja kao država isključivo izvrsne hrane, pitomih gradova i prelepih ljudi.

Bezbroj filmova i serija kao što su Netfliksova Od nule veličaju gradove kao što je Firenca kao savršena mesta za zaljubljivanje.

Za to vreme, klasični filmovi kao što je Pod suncem Toskane naveli su mnoge da razmotre mogućnost renoviranja oronule italijanske vile.

Ovaj romantizovani utisak, međutim, može da bude prilično daleko od istine.

„Realnost je da je Italija prelepo, komplikovano i izluđujuće mesto“, kaže Keti Mekejb, voditeljka PBS-ove emisije San o Italiji i osnivačica istoimenog časopisa.

„Birokratija deluje kao stereotip, ali je zaista tako. Ume da bude veoma teško da završite stvari u Italiji.

„Rešavanje bilo kakvog renoviranja na filmu često izgleda romantično, ali za renoviranje stare kuće može da vam treba tri, četiri do pet puta duže nego što izgleda i da košta toliko više", dodaje.

Serija koja je možda dočarala makar delimično iskustvo života u legendarnom gradu je Flibeg, čija je radnja smeštena u Londonu.

U njoj, oštar smisao za humor naslovne junakinje često ume da iznervira sugrađane Londonce.

„London je, generalno gledano, rezervisaniji grad“, objašnjava Danso.

Pogledajte zašto je rijaliti verzija serije „Squid Game" postala globalni hit

Uprkos manje glamuroznim realnostima sa kojima se suočavaju stanovnici ovih gradova, oni i dalje insistiraju da su vredni posete.

„Njujork ume da bude čist sjaj i glamur u jednoj ulici, a potom smeće i raspad već u narednoj“, kaže De Napoli.

„Zbog toga je on toliko poseban za mene.

„Bili stanovi veliki ili mali, grad će uvek imati rezervisano posebno mesto u mom srcu", dodaje.

Destinacija, kako je predstavlja na velikim i malim ekranima, može da vas privuče da poželite da je posetite, ali to ne bi trebalo da služi kao definisani obrazac za ono što treba da očekujete.

Ako ništa drugo, mnogi od ovih fiktivnih portreta otkrivaju kako najbolje da ne iskusite jedinstvenu lokalnu kulturu mesta.

Umesto što su provodili toliko vremena po odmaralištima, gosti prve dve sezone Belog lotosa mogli su da steknu bolje razumevanje havajske i italijanske kulture da su sretali više meštana.

I dok će treća sezona britke mračne komedije sigurno biti ispunjena dramom i privilegovanim imućnim turistima, nadajmo se da će biti sasvim dovoljno scena mahnitih noćnih pijaca Bangkoka i uspavanih ribarskih sela Puketa – pored scena luksuznih odmarališta karakterističnih za Beli lotos.

Na kraju krajeva, provođenje vremena onako kako to rade meštani, traženje lokalnih iskustava i odbacivanje očekivanja kakvo bi mesto „trebalo“ da bude, moglo bi da vam pruži zahvalnije iskustvo „set-džetinga“.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 12.01.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Najnovije vesti »