BBC vesti na srpskom

Hoće li London vratiti Grčkoj drevne skulpture

Bivša savetnica grčke vlade nagovestila dogovor grčkih vlasti i Britanskog muzeja o vraćanju čuvenih skulptura sa Partenona.

BBC News pre 1 dan  |  Šon Sedon - BBC njuz and
Dogovor oko vraćanja skulptura sa Partenona „blizu“, kaže bivša grčka zvaničnica
EPA
Dogovor oko vraćanja skulptura sa Partenona „blizu“, kaže bivša grčka zvaničnica

Dogovor kojim bi skulpture sa Partenona mogle da budu vraćene u Grčku je „blizu", rekla je za BBC bivša savetnica vlade ove balkanske zemlje.

Profesorka Irena Stamatudi rekla je da „izgleda da su pregovori napredovali" oko premeštanja antikviteta, poznatih i kao Elginov mermer, koji su odneti iz Atine pre više od 200 godina i izloženi u Britanskom muzeju.

Ovakve tvrdnje dolaze uoči sastanka britanskog premijera Kira Starmera i njegovog grčkog kolege u Londonu.

O skulpturama se nije razgovaralo na početku sastanka, saopšteno je iz kabineta britanskog premijera.

Sastanak se održava dok izveštaji ukazuju da su nedavno napredovali razgovori o sporazumu kojim bi statue bile prebačene u Atinu.

Status skulptura je decenijama razlog diplomatskih napetosti između Velike Britanije i Grčke.

Grčka kaže da su ukradene, ali Britanski muzej to odbacuje i kaže da su legalno nabavljeni.

Pregovori Grčke i Britanskog muzeja traju od 2021.

Profesorka Stamatudi, savetnica grčkog ministra kulture tokom prethodnih pregovora oko Elginovog mermera, rekla je u programu BBC Radija 4 da veruje da je „dogovor blizu“, ali nije sigurna da li je „dovoljno blizu“.

Ona kaže da je grčka vlada predložila „kulturno, strateško partnerstvo" koje bi podrazumevalo slanje drugih antikviteta u Britanski muzej kako bi se popunila galerija koja bi ostala prazna vraćanjem eksponata.

Pregovori o tome šta bi moglo da se pošalje Britanskom muzeju su „tajni", rekla je Stamatudi, dodajući da, iako ona ne učestvuje u tekućim pregovorima, veruje da bi to podrazumevalo „antikvitete koje privlače pažnju javnosti".

Profesorka Stamatudi je dodala i da je obezbeđivanje povratka skulptura nešto na šta „svi Grci strastveno“ reaguju jer se antikviteti naširoko smatraju delom „kulturnog nasleđa" zemlje.

Vraćanje luvenih skultura, grčki premijer Kirijakos Micotakis je postavio kao politički prioritet zemlje.

Ovo pitanje je izazvalo diplomatski spor prošle godine kada je tadašnji britanski premijer Riši Sunak otkazao planirani sastanak sa Micotakisom pošto je grčki kolega nagovestio da će njihovo viđanje iskoristiti da pokrene to pitanje.

Prethodna vlada je rekla da bi skulpture trebalo da ostanu u muzeju.

Nasuprot tome, stav laburista bio je oni neće stati na put sporazumu Britanskog muzeja i Atine o pozajmici, ako bi on bio ugovoren.

Vladini izvori u Atini preneli su grčkim medijima da Micotakis želi da „oživi temu" sa Starmerom nakon sastanka dvojice premijera u novembru 2023.

Ranije ove nedelje, portparol grčke vlade Pavlos Marinakis rekao je da će Micotakis ponovo pokrenuti to pitanje sa Starmerom, ali da je to više stvar Britanskog muzeja nego vlade.

On je takođe demantovao izveštaj Skaj njuza da su održana tri privatna sastanka između visokih grčkih zvaničnika i članova upravnog odbora Britanskog muzeja.

Iz Dauning strita je saopšteno da je Starmer rekao grčkom premijeru da se nada da će „graditi naše snažne bilateralne odnose i razgovarati o zajedničkim pitanjima“, dok je Micotakis rekao da će Grčka i Velika Britanija jačati njihove odnose tokom „turbulentnih vremena“.

Grčki premijer Micotakis i britanski premijer Starmer
Reuters
Grčki premijer Micotakis stigao je u Dauning strit u utorak ujutru

Smatra se da je Starmer otvoreniji za izmeštanje statua nego njegov prethodnik, pod uslovom da grčka vlade i Britanski muzej postignu dogovor.

Elginov mermer je napravljen u petom veku pre nove ere i prvobitno je bio izložen u Partenonu u Atini.

Smatra se da je u pitanju jedan od najcenjenijih antikviteta iz perioda antičke Grčke.

Uzeo ih je britanski aristokrata lord Elgin dok je Atina bila deo Otomanskog carstva i teško su oštećeni na putu za London, gde su od tada izloženi.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 12.03.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Svet, najnovije vesti »