Председник Јужне Кореје преживео гласање о опозиву
Гласање за опозив председника због неуспелог увођења ванредног стања у земљи обустављено јер опозиција није имала довољан број гласова. Посланици владајуће партије бојкотовали седницу.

Јун Сук Јеол, који је изазвао политички хаос у Јужној Кореји неуспелим увођењем ванредног стања, за сада ће остати председник земље, али је питање до када.
Предлог закона о опозиву није прошао у парламенту јер опозиција није успела да обезбеди потребних 200 гласова за усвајање пошто је већина посланика владајуц́е Партије моц́и народа (ППП), којој припада и Јун Сук Јеол, бојкотовала гласање.
Захтев за опозив Јуна Сука Јеола уследио је након његове одлуке раније ове недеље да уведе ванредно стање у земљи, што је изазвало масовне протесте.
Јун је у уторак увео ванредно стање како би, како је образложио, искоренио „антидржавне снаге&qуот;, оптужујући опозицију да онемогућава рад власти захтевима за опозив владе и предложеним смањењем буџета.
Укинуо га је шест сати касније пошто се скупштина успротивила тој одлуци.
Уочи очекиваног гласања о опозиву, Јун се јавно извинио и обећао да убудуће неће доносити нагле одлуке.
- Ванредно стање у Јужној Кореји: Коцка која се председнику обила о главу
- Скупоцена ташна прве даме Јужне Кореје тресе владајућу странку
- Живот у јужнокорејском селу на пар метара од границе са Северном Корејом
Шта се дешавало у парламенту?

Захтев опозиције о опозиву председника Јуна Сука Јеола одбачен је у парламенту у Сеулу јер је недостајало само неколико гласова да би био усвојен.
Од укупно 300 посланика, 195 је било спремно да гласа.
За усвајање закона о опозиву била је потребна двотрец́инска вец́ина у парламенту, односно 200 гласова, што је значило да би најмање осам посланика ППП-а морало да га подржи.
Међутим, посланици Партије народне моћи већински су бојкотовали гласање, а у сали је било само њих троје.
Ишчекујући гласање, испред зграде парламента у главном граду Сеулу окупило се десетине хиљада људи који су тражили одлазак председника.
„Нећемо стати док Јун не буде кажњен. Борићемо се до краја док не буде опозван&qуот;, поручено је са скупа који је завршен пуштањем песме Мараје Кери „Све што желим за Божиц́&qуот; (Алл И Вант фор Цхристмас), уз позив демонстрантима да покупе смец́е, јавља ББЦ репортерка Теса Вонг из Сеула.
Опозиција поручује да неће одустати од захтева да опозове председника.
„Дефинитивно ц́емо опозвати Јуна Сука Јеола који је постао највец́и ризик за Републику Кореју.
„Вратићемо земљу у нормалне токове до и краја године и биће то божићни поклон за вас&qуот;, рекао је окупљенима лидер опозиционе партије Ли Џае-мијунг.
Јужнокорејски председник се пре седнице први пут јавно обратио после неуспелог увођења ванредног стања, изјавивши да је одлуку донео „из очаја&qуот;, а потом је упутио и извињење нацији.
Рекао је и да препушта одлуку о његовом мандату Партији народне моћи, којој припада, а одмах је уследила и изјава њеног лидера Хана Донга-хуна да је оставка јужнокорејског председника неизбежна.
Али упркос томе што се и председникова партија успротивила увођењу ванредног стања, њени посланици нису желели да гласају за његов опозив.

Увођење ванредног стања изазвало хаос

Одлука о увођењу ванредног стања шокирала је све у Јужној Кореји, па и свету.
Јун Сук Јеол се у уторак изненада обратио нацији и рекао да уводи ванредно стање како би, образложио је, заштитио земљу од Северне Кореје, али и обрачунао се са онима у Јужној Кореји који помажу северном суседу.
Било је то прво увођење ванредног стања у Кореји после 50 година.
„Проглашавам ванредно стање како бих заштитио Републику Кореју од претње комунистичких снага Северне Кореје и да бисмо елиминисали из земље омражене антидржавне снаге блиске Северној Кореји&qуот;, саопштио је Јун Сук у телевизијском обраћању нацији у уторак касно увече.
Међутим, опозиција и многи грађани, али и странка чији члан је председник, успротивили су се увођењу ванредног стања и нису поверовали у његово образложење.
Сматрају да је то учинио због унутрашњих проблема са којима се суочава и пада његове популарности.
Поједини су га оптужили за државни удар и диктатуру.
Одлука председника изазвала је велике протесте у Сеулу, а он је потом под притиском парламента и демонстраната повукао одлуку.
Са припадницима војске, који су били распоређени око зграде парламента, сукобили су се поједини демонстранти како би обезбедили посланицима да уђу у зграду и гласају против одлуке о увођењу ванредног стања.
После укидања ванредног стања, војска се повукла.
Оставке су поднели министар одбране за кога се сматра да је био један од иницијатора одлуке о увођењу ванредног стања, као и начелник Генералштаба војске Јужне Кореје.
Министар се претходно извинио за улогу коју је имао у увођењу ванредног стања које шокирало земљу и изазвало велике протесте.
Војни званичници су скупштини одговарали на питања посланика о одлуци председника, а испоставило се да је мали број њих знао за његов план.
Заменик министра одбране рекао да је о томе сазнао из вести.

'Одлука о ванредном стању је била грешка'

Само неколико сати пре него што је парламенту требало да гласа о његовом опозиву, јужнокорејски председник се први пут обратио нацији после неуспелог увођења ванредног стања.
„Одлука је донета из очаја, била је то грешка&qуот;, рекао је Јун Сук Јеол у двоминутном обраћању нацији.
„То је изазвало анксиозност и непријатност код људи. Веома ми је жао и извињавам вам се&qуот;, рекао је он и додао да неће поново уводити ванредно стање како се говорило у јавности.
Није рекао да је спреман да поднесе оставку нити је поменуо гласање о опозиву у парламенту.
Непосредно после обрац́ања Јуна Сука Јеола нацији, лидер Партије народне моц́и Хан Донг-хун рекао је да је оставка јужнокорејског лидера неминовна, пошто више није у стању да испуњава државне дужности.
Дан раније је шеф Националне обавештајне службе открио да је председник имао листу за хапшење кључних политичара, међу којима су лидери опозиционих партија, али и председник владајуће јужнокорејске странке Хан Донг-хун, пренела је агенција Јонхап.
Увођењем ванредног стања, председник је желео да „искористи шансу да их ухапси&qуот;, рекао је Хонг Јанг-вон, први заменик директора обавештајне агенције.
Ко је Јун Сук Јеол?
Јун Сук Јеол је био релативни новајлија у политици када је преузео место председника земље.
Захваљујући кривичном поступку против бивше председнице Парк Геун Хје 2016. оптужене за корупцију, популарност Јуна Сука Јеола је расла.
Јун Сук Јеол постао је председник Јужне Кореје 2022. године на најнеизвеснијим председничким изборима од 1987., пошто је имао само 0,7 процентних поена више од Лија Јае-мјунга, кандидата Демократске партије.
Људи су полагали „велике наде&qуот; у Јуна када је изабран, рекао је Дон С Лее, ванредни професор државне управе на Универзитету Сунгкиункван.
„Они који су гласали за њега веровали су да ц́е нова влада следити вредности као што су принципи, транспарентност и ефикасност&qуот;.
Јун Сук Јеол заговара и оштар став према Северној Кореји, а комунистичког суседа је навео и као разлог увођење ванредног стања, иако је од самог почетка било очигледно да је његова одлука била мање због претњи са Севера, а више због проблема са којима суочава у земљ.
И пре контроверзне одлуке, популарност Јуна Сука Јеола је била у паду, посебно након пораза његове странке на парламентарним изборима у априлу, што је протумачено и као мишљење бирача о његовом мандату.
Јун Сук Јеол је био под притиском и због његове супруге, која је оптужена за прихватање скупоцених поклона и манипулисање акцијама.
Због тога се председник јавно извинио у октобру у телевизијском обраћању.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 12.07.2024)
