Policija u Gruziji uhapsila jednog od opozicionih lidera u jeku masovnih protesta

Beta 04.12.2024

Jedna od četiri vodeće opozicione stranke u Gruziji saopštila je danas da je policija upala u njene prostorije i pretukla i uhapsila njenog lidera, u jeku masovnih protesta izazvanih odlukom vladajuće stranke Gruzijski san da suspenduje pristupne pregovore sa Evropskom unijom (EU).

Opoziciona stranka Koalicija za promene saopštila je da je policija u Tbilisiju oborila na zemlju njenog lidera Niku Gvaramiju i odvela ga dok je bio u nesvesti, prenosi agencija Rojters.

Ta partija je na Iksu objavila snimak na kojem se vidi kako nekoliko muškaraca nosi niz stepenice Gvaramiju, 48-godišnjeg advokata, držeći ga za ruke i noge.

Rojters navodi da nije mogao nezavisno da proveri da li je Gvaramija pretučen ili ne, i dodaje da na snimku deluje da se nije pomerao dok su ga nosili niz stepenice.

Koalicija za promene je objavila da je sa Gvaramijom privedeno još nekoliko članova te stranke, dok je iz Ujedinjenog nacionalnog pokreta, takođe opozicione stranke, za Rojters rečeno da je policija danas izvela raciju i u prostorijama te partije i uhapsila pet njenih članova.

Novinska agencija Interpres objavila je da je policija privela dva člana opozicione stranke Jaka Gruzija, a gruzijski mediji javljaju da je uhapšen i lider gruzijskog omladinskog protestnog pokreta Dafioni.

Policija je u prethodnih šest noći koristila vodene topove i suzavac da rastera demonstrante, koji su ispaljivali rakete za vatromet na policajce i postavljali barikade na centralnom bulevaru Tbilisija. Više od 300 demonstranata je privedeno od četvrtka, a više od 100 je imalo povrede zbog kojih im je ukazana lekarska pomoć.

Upitan na konferenciji za novinare o tvrdnjama da vlast vrši represiju nad opozicijom, premijer Irakli Kobahidze je rekao: "Ne bih to nazvao represijom, to je više prevencija".

Ne nudeći dokaze, Kobahidze je kazao da su opozicione snage "sistematski snabdevale" demonstrante pirotehničkim i drugim sredstvima, kasnije korišćenim za napade na policiju.

Odluka vlade da obustavi pregovore sa EU izazvala je političku krizu u zemlji sa 3,7 miliona stanovnika. Kritičari optužuju vladu da okreće leđa Zapadu i da je sve više opredeljena za autoritaran i proruski kurs, što vladajuća stranka poriče.

Proevropska predsednica Gruzije Salome Zurabišvili, koja je podržala protestni pokret, napisala je danas na Iksu da "hitno poziva partnere i one koji žele da spreče produbljivanje krize da izvrše snažan pritisak na vladajuću stranku koja vodi zemlju u ambis", poručivši im da "ne zakasne".

Javni ombudsman Gruzije, bivši opozicioni političar, optužio je juče policiju da zlostavlja ljude privedene tokom demonstracija, ocenivši da postupanje policajaca predstavlja oblik mučenja.

Vladajuća stranka Gruzijski san zadržala je kontrolu nad parlamentom na izborima 26. oktobra, koje su mnogi videli kao referendum o nastojanju Gruzije da se pridruži Uniji. Opozicija i predsednica Zurabišvili optužili su vladajuću stranku da je pokrala izbore uz pomoć Rusije.

Masovni protesti opozicije, izbili zbog ishoda izbora, dobili su novi zamah posle prošlonedeljne odluke vladajuće stranke da obustavi pregovore sa EU.

EU je Gruziji uslovno dodelila status kandidata u decembru 2023. godine, ali je u junu obustavila finansijsku podršku toj zemlji zbog usvajanja zakona o stranim agentima, koji mnogi vide kao udar na demokratske slobode. Prema tom zakonu, sve nevladine organizacije koje dobijaju više od 20 odsto sredstava iz inostranstva, moraju da se registruju kao strani agenti.

Objava gruzijske vlade o suspenziji pregovora sa EU usledila je nekoliko sati nakon što je Evropski parlament usvojio rezoluciju u kojoj se navodi da oktobarski izbori nisu bili ni slobodni ni pošteni. EU je u ponedeljak ponovo izrazila "ozbiljnu zabrinutost zbog kontinuiranog demokratskog nazadovanja" Gruzije, navodi Asošiejted pres.

(Beta, 04.12.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »