Хапшење демонстраната најчешћа тактика за ограничавање права на слободу окупљања

Бета 10.12.2024

Право на јавно изражавање и окупљање током 2024. године најчешће је кршено хапшењем демонстраната, разбијањем демонстрација, употребом прекомерне силе над демонстрантима, спречавањм протеста и хапшењем новинара, изјавила је истраживачица за грађански простор ЦИВИЦУС Монитор-а Тара Петровић.

"Право на протест угрожено је широм Европе", рекла је она данас у Београду на представљању налаза за Европу и Централну Азију извештаја "Моћ народа на удару 2024" (Пеопле Повер Ундер Аттацк 2024), међународног савеза невладиних организација ЦИВИЦУС.

На основу података прикупљених од стране преко 20 истраживачких тимова који покривају 198 земаља и територија, платформа ЦИВИЦУС Монитор оцењује грађански простор у свим земљама света од нула до 100, сврставајући их у једну од пет категорија.

Најновије процене показују да је од 54 земље у региону, 19 оних у којима је грађански простор оцењен као "отворен", у 19 као "сужен", у седам као "опструиран", у три као "под репресијом" и у шест као "затворен".

Србија је са оценом 49 од 100 у категорији опструиран.

Током прошле године боље оцене добиле су Словенија и Пољска због промене власти, те односа према цивилном друштву. Лошију оцену добиле су Холандија и Грузија.

"Холандија због кршења права на протест, највише када је у питању активисти за заштиту животне средине и демонстрације солидарности са Палестином, што је глобални тренд који је посебно изражен у земљама Европе", рекла је Петровић.

Када је реч о Грузији, додала је, рејтинг је снижен јер је донела два рестриктивна закона - о страним агентима и против ЛГБТ пропаганде.

Кључни трендови у региону укључују ширење тренда опасних закона о "страним агентима", какав је недавно предложен у Србији, и "ЛГБТ пропаганди" - закона којима власти широм региона уводе цензуру и угрожавају људска права под плаштом заштите националних интереса и традиционалних вредности.

Током 2024. године, овакви закони су предложени или усвојени у више земаља Европске уније - Мађарској, Словачкој и Бугарској, као и другде у региону, укључујући Турску, Киргистан и Узбекистан.

Налази извештаја такође показују да је право на протест угрожено широм света. ЦИВИЦУС Монитор је пронашао да је и глобално као у региону хапшење демонстраната убедљиво најчешћа тактика којом се ограничавају права на слободу изражавања, окупљања и удруживања.

Посебно су таргетирани протести активиста за заштиту животне средине, као и протести у знак солидарности са Палестином.

Словенија је унапређена са оцене "сужен" на "отворен" грађански простор. Тренутна влада је побољшала дијалог са цивилним друштвом, увела нове механизме за консултације и реформисала јавни емитер РТВ Словеније.

Пољска је унапређена са оцене "опструиран" на "сужен" грађански простор. Након промене владе, покренути су кораци за решавање проблема као што су независност правосуђа и унапређење односа са цивилним друштвом. Међутим, и даље постоје забринутости у вези са реформама медија и миграционим политикама.

Холандија је деградирана са "отвореног" на "сужен". Власти су све више ометале мирне еколошке протесте, користећи мере попут водених топова и масовних хапшења.

Грузија је забележила пад грађанског простора са "суженог" на "опструиран", са повећаним ограничењима слобода изражавања и окупљања, а у тој земљи су у току масовне демонстрације на које полиција одговара насиљем.

(Бета, 10.12.2024)

Повезане вести »

Друштво, најновије вести »