BBC vesti na srpskom

Po čemu ćemo je pamtiti: 24 događaja koja su obeležila 2024. godinu

Od pada nadstrešnice, preko studentskih protesta, Olimpijskih igara u Parizu, Evropskog prvenstva u Nemačkoj do američkih predsedničkih izbora - u 366 dana 2024. godine stalo je mnogo toga.

BBC News pre 21 dana  |  Slobodan Maričić - BBC novinar
Protest ruke su vam krvave
Reuters
'Krvave ruke' su postale simbol protesta posle tragedije u Novom Sadu kada je u padu nadstrešnice na železničkoj stanici 15 ljudi poginulo, a dvoje teško povređeno

Jednog dalekog dana, kada nekoj mlađoj generaciji budete prepričavali godinu za nama, po čemu ćete je pamtiti?

Iako je ovih 366 dana proletelo, mnogo se toga dogodilo - i lepog i ružnog.

Koje će vam slike biti u glavi kada se, možda baš uz onu muziku iz „Grlom u jagode", setite 2024. godine? Nekoliko osmeha, pogleda i nažalost, previše teških prizora.

Ima li uopšte muzike u pozadini, ili je muk, kao posle onih najtežih trenutaka?

Reći ćete, to je bila godina koju ćemo pamtiti:

1. Po padu nadstrešnice u Novom Sadu

Posle 1. novembra, kada je u padu nadstrešnice tek renovirane Železničke stanice u Novom Sadu poginulo 14 ljudi, a još jedna žrtva kasnije podlegla povredama, Srbija više nije bila ista.

Pokrenut je veliki talas protesta, predvođenih sloganima „Korupcija ubija" i „Ruke su vam krvave", kojima se traži utvrđivanje odgovornosti za pad nadstrešnice.

Zvaničnici su već u prvim satima posle tragedije tvrdili da nadstrešnica nije bila renovirana, ali su ih stručnjaci ubrzo opovrgli.

Pred Novu godinu optužnica je podignuta protiv 13 ljudi, među kojima je i doskorašnji ministar građevinarstva Goran Vesić.

Novi Sad
Reuters

2. Po prvim presudama za majske tragedije

Pred kraj godine roditelji maloletnog dečaka, koji je u maju 2023. izvršio nezapamćeni zločin u beogradskoj osnovnoj školi, osuđeni su na ukupno 17 godina i šest meseci zatvora.

Maloletni K. K. je 3. maja 2023. u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar" ubio devetoro đaka i čuvara i ranio još petoro učenika i nastavnicu istorije.

Pošto je u trenutku zločina imao manje od 14 godina godina, dečak nije mogao krivično da odgovara.

Nešto ranije je 22-godišnji Uroš Blažić osuđen na 20 godina zatvora za masakr 4. maja 2023. u selima Dubona i Malo Orašje između Mladenovca i Smedereva, gde je ubio devetoro, a ranio 12 mladih ljudi.

Na istu kaznu osuđen je i njegov otac Radiša Blažić zbog nezakonitog držanja oružja.

U oba slučaja reč je o prvostepenim presudama.

3. Po protestu studenata

Biće 2024. upamćena i kao godina „onog" protesta na Slaviji.

Na beogradskom kružnom toku se tog 22. novembra, na poziv studenata, okupilo više desetina hiljada ljudi, u jednom od najvećih protesta u novijoj istoriji.

Studentski bunt počeo je blokadom Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, čiji su studenti napadnuti tokom akcije „Zastani, Srbijo", kada su krajem novembra na 15 minuta u tišini odavali počast stradalima u Novom Sadu.

Postepeno se proširio na više od 50 fakulteta širom zemlje.

Studenti će, kako su najavili, i Novu godinu dočekati na ulicama.

Pogledajte video sa velikog protesta u Beogradu 22. decembra

4. Po povratku Trampa na vlast

Iako je najavljivana jedna od najneizvesnijih izbornih trka u američkoj istoriji, bivši predsednik Donald Tramp se bez previše problema vratio u Belu kuću.

Pobedi Trampa, prethodio je i pokušaj ubistva dok je govorio na predizbornom skupu u Pensilvaniji.

Neizvesnost kako će Amerika i planeta izgledati kada Tramp u 2025. ponovo preuzme kormilo jedne od najvećih svetskih sila skoro da je opipljiva i obeležiće svakako prve mesece nastupajuće godine.

Pogledajte video: Atentat na Donalda Trampa

5. Po Žizel Peliko

Svet je tokom 2024. čuo i za ime jedne hrabre žene - Žizel Peliko.

Ime koje je ona sama tražila da se čuje.

Njen suprug Dominik Peliko joj je od 2011. do 2020. u hranu i piće stavljao izdrobljene pilule za spavanje i potom je nesvesnu silovao i zvao desetine drugih muškaraca da jue napastvuju.

On i još 50 muškaraca su krajem godine osuđeni na kazne od tri do 20 godine zatvora.

Žizel Peliko se odrekla anonimnosti i tražila da suđenje bude otvoreno za javnost da bi, kako je istakla, sramota bila na strani silovatelja, a ne žrtve.

I njeno ime neće biti zaboravljeno.

Veliku pažnju širom sveta su izazvale i optužbe za seksualno zlostavljanje protiv slavnih američkih repera Pi Didija i Džej Zija.

Skup podrške za Žizel Pelko
Reuters
„Hvala, Žizel" na transparentu tokom skupa podrške za Žizel Peliko

6. Po Đokovićevom olimpijskom zlatu

Jedan od onih događaja za koje će se mnogi sećati gde su bili, šta su radili i ko je sve bio tu kada se dogodio.

Pamtiće se trenutak kada je Novak Đoković po osvajanju poslednjeg poena protiv Karlosa Alkaraza pao na parisku šljaku i počeo da plače, a kamera uhvatila kako mu palac podrhtava od emocija.

Tokom karijere je osvojio sve što se može osvojiti, ali je na Olimpijskim igrama imao „samo" dve bronze, zbog čega je ovo zlato često isticao kao veliki san.

I zato, kada je došao do najsjajnijeg odličja, koje bi moglo da bude ključni argument u debatama ko je najveći teniser svih vremena, cela Srbija kao da je bila u potpunoj ekstazi.

Novak Đoković
Reuters

7. Po onoj proslavi košarkaša

Na istom takmičenju viđen je i polufinalni susret košarkaške reprezentacije Srbije sa moćnom selekcijom Amerike prepunom i NBA zvezda.

Da, drhtali su moćni Amerikanci od ekipe elektora Svetislava Pešića i tek pred sam kraj meča uspeli da dođu do pobede - kasnije i do zlata - ali nema veze, neka im.

„Orlovi" su posle u duelu za bronzu savladali aktuelnog prvaka sveta Nemačku, što su i te kako znali da proslave, pa su na dodeli medalja bili... Pa, prilično veseli.

Trostruki najkorisniji igrač NBA lige Nikola Jokić pevao je „prokleta je Amerika i zlato što sja".

Aleksa Avramović
Reuters

8. Po nastavku projekta Rio Tinto - i protestima

Posle dugih ekoloških protesta, vlasti su 2022. stopirale projekat „Jadar" kompanije Rio Tinto, koja na području Srbije želi da otvori rudnik litijuma, rekavši da je na tu priču „stavljena tačka".

Međutim, deluje da je ta tačka tokom 2024. postala zarez.

Vlada Srbije je u julu usvojila uredbu kojom omogućava nastavak projekta izgradnje rudnika nedaleko od Loznice, na zapadu Srbije, što je izazvalo niz novih protesta.

Ekološki aktivisti, neki meštani i demonstranti traže zabranu istraživanja i rudarenja litijuma, tvrdeći da bi moglo da dođe do ekološke katastrofe.

Vlasti optužbe negiraju, a predsednik Aleksandar Vučić kaže da je otvaranje rudnika „moguće 2028. godine", što smatra ekonomskom prilikom za Srbiju.

Protest protiv Rio Tinta
EPA

9. Po zatvaranju institucija Srbije na Kosovu

Na Kosovu je zatvoren niz institucija koje su funkcionisale u sistemu države Srbije koje zvanična Priština ne priznaje.

Na severu Kosova, gde manjinsko srpsko stanovništvo čini većinu, zatvorene su, između ostalih, kancelarije PIO Fonda, Kancelarije za KiM, Centra za socijalni rad, i nekoliko preduzeća.

Ranije je u srpskim sredinama ukinut dinar, zatvorena je banka Poštanska štedionica, trezor Narodne banke Srbije u Leposaviću, kao i objekti Pošte Srbije.

Preostale institucije kojima upravlja Srbija na Kosovu danas su samo u zdravstvu i školstvu.

10. Po nestanku devojčice kod Bora

U Srbiji je 26. marta 2024. prvi put aktiviran sistem „Pronađi me".

Na mobilne telefone širom zemlje stigle su poruke sa opisom dvogodišnje devojčice Danke Ilić, nestale sa porodičnog imanja u selu Banjsko Polje, nedaleko od Bora.

Pokrenuta je opsežna potraga, ali devojčica nije pronađena.

Uhapšena su dvojica muškaraca iz Bora - Dejan Dragijević i Srđan Janković - protiv kojih je podignuta optužnica za teško ubistvo.

Optuženi su u policiji prvo priznali ubistvo, da bi ga potom u tužilaštvu negirali.

11. Po padu Asada

Skoro da niko nije predviđao okončanje krvavog građanskog rata u Siriji.

Krajem decembra, posle munjevite ofanzive, pobunjenici su ušli u sirijsku prestonicu Damask, čime je označen kraj gotovo 25-godišnje vladavine predsednika Bašara al-Asada.

Asad je sa porodicom otišao u Moskvu, gde je dobio politički azil.

Međutim, veliko pitanje je kako će Sirija u budućnosti izgledati.

12. Po novoj vladi - i protestima

Da, izbori su bili u decembru 2023, ali je epilog usledio početkom 2024.

Uz parlamentarne, održani su pokrajinski i lokalni izbori u 65 gradova, među kojima i u Beogradu, a usledile su brojne optužbe o neregularnosti - posebno u prestonici.

Usledili su brojni protesti, a jedna od liderki opozicije Marinika Tepić štrajkovala je glađu.

Vlast je negirale sve optužbe, tvrdeći da su izbori vili „do sada najčistiji i najpošteniji".

Srbija je na kraju 30. aprila dobila vladu premijera Miloša Vučevića, lidera vladajuće Srpske napedne stranke (SNS), sa ukupno 32 člana - najviše od 2000. godine.

13. Po kružnom toku sa semaforom

Novi mandat na čelu Beograda ponovo je dobio Aleksandar Šapić, visoki zvaničnik SNS-a.

Usledile su promene u glavnom gradu, često izazivajući velike kotroverze.

Zatvoren je Stari savski most, jedan od tri u centru grada, a najavljena izgradnja novog na istom mestu, što je izazvalo svakodnevne proteste aktivista i građana.

Počelo je i rušenje hotela Jugoslavija, na čijem mestu će biti izgrađen novi, zbog čega se takođe protestovalo.

Pogledajte video: Kako se vozi kroz kružni tok sa semaforom i bez

Gradske vlasti najavile su besplatan javni prevoz, čija će vozila u budućnosti biti „nemanjićko plava", a među njima više neće biti trolejbusa.

Najavio je i ekshumaciju i preseljenje tela Josipa Broza Tita, nekadašnjeg maršala Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, kao i spomenik četničkom lideru Draži Mihailoviću, ali do toga nije došlo.

Otvorena je nova autobuska stanica, izgrađeno je i nekoliko kružnih tokova, a posebnu pažnju privukao je onaj na početku Brankovog mosta, sa neubičajenim dodatkom - semaforom.

Protest zbog rušenja Starog savskog mosta
Reuters
Protest zbog rušenja Starog savskog mosta

14. Po jednoj opozicionoj opštini u Srbiji

Lokalni izbori u 89 gradova i opština održani su 2. juna i posebno se pamte oni u Nišu.

Tamo je doktor Dragan Milić, izašavši nakratko iz hirurške sale, osvojio veliku podršku birača.

Milić je upamćen po nesvakidašnjem potezu krajem 2022, kada je sa kolegama sa Klinike za kardiohirurgiju samoinicijativno odlučio da radi i vikendom, bez nadoknade, kako bi se smanjile liste čekanja pacijenata za operacije.

Dugo su se lomila koplja ko će u trećem najvećem gradu Srbije formirati vlast, koja je na kraju ponovo pripala Srpskoj naprednoj stranci.

Niška opština Medijana je ipak postala jedna od retkih na kojoj SNS nije na vlasti.

SNS
Reuters
Slavlje u prostorijama SNS-a posle lokalnih izbora

15. Po međunarodnoj rezoluciji o Srebrenici

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je usvojila Rezoluciju kojom je 11. jul proglašen Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici.

Dokumentom se osuđuje negiranje genocida, kao i veličanje ratnih zločinaca.

Zvanični Beograd se protivio usvajanju, tvrdeći da bi na taj način srpski narod bio proglašen za „genocidan", iako se u rezoluciji ne pominju nijedan narod ili država.

16. Po poplavama i kamenolomu

Početkom oktobra, razorne poplave u Jablanici, gradiću na jugu Bosne i Hercegovine, i obližnjim mestima, odnele su 27 žrtava.

Iz Tužilaštva su kasnije naveli da je uviđajem i obdukcijom tela stradalih utvrđeno je da je „smrt kod većine nastupila gušenjem zemljom i sličnim sadržajem", a ne davljenjem.

To se poklapa sa rečima meštana i pojedinih političara da je za toliko žrtava pre svega kriv kamenolom iznad Donje Jablanice, koji se tokom poplava sručio na domove.

Istraga je u toku, ali do sada niko nije uhapšen.

Poplave u Bosni
Reuters
Posledica poplava u Jablanici

17. Po „Sablji" na televizijskim ekranima

Bila je ovo i godina serije Sablja, o policijskoj akciji posle atentata na Zorana Đinđića, prvog demokratski izabranog premijera Srbije.

Nekima se svidela, nekima nije, ali se tokom jeseni samo o njoj pričalo.

Da, bilo je tu i drugih ostvarenja, poput nastavka Dine i Volje sinovljeve, prvog srpskog postapokaliptičnog filma, ali je Sablja privukla daleko najviše pažnje.

18. Po Evropskom prvenstvu u fudbalu

I to prvom za reprezentaciju Srbije posle gotovo četvrt veka.

„Orlovi" su takmičenje ipak završili u grupnoj fazi, posle poraza od Engleske 1:0, remija sa Slovenijom 1:1, kako je završen i meč protiv Danske.

Hrvatska je takođe takmičenje završila u grupnoj fazi, dok je Slovenija u meču osmine finala poražena od Portugala na penale.

Španija je u finalu pobedila Englesku 2:1.

Reprezentativci Srbije posle meča sa Danskom
EPA

19. Po Ligi šampiona i promenama

Crvena zvezda se 2024. treći put plasirala u Ligu šampiona, ovog puta u novom, ligaškom formatu.

U šest mečeva zabeležila je pet poraza, uz pobedu protiv nemačkog Štutgarta i šanse da se nađe u nokaut fazi su joj minimalne, gotovo u domenu teorije.

Na drugoj strani beogradskog Topčiderskog brda je došlo do velikih promena.

Milorada Vučelića i Miloša Vazuru na čelu Partizana, koji već godinama zaostaje za večitim rivalom, uz brojne finansijske probleme, zamenile su klupske legende Predrag Mijatović i Danko Lazović, dok je predsednik postao političar Rasim Ljajić.

Nemanja Radonjić
Reuters
Nemanja Radonjić slavi gol protiv Štutgarta

20. Po prvom kardinalu iz Srbije

Ladislav Nemet, beogradski nadbiskup, ušao je 2024. u istoriju kao prvi kardinal Rimokatoličke crkve imenovan iz Srbije.

Titula po značaju odmah do pape znači i da će kardinal Nemet moći da bira i bude biran za poglavara Katoličke crkve.

Papa Franja i Nemet
EPA
Papa Franja (levo) i Nemet u Vatikanu

21. Po eksplodiranju pejdžera

Sa Bliskog istoka su tokom čitave godine stizale zastrašujuće vesti.

Sukob Izraela i Hamasa je ušao u drugu godinu, a granatiranje bolnica i pogibije civila, pre svega u Gazi, bili su gotovo svakodnevni.

Međunarodni krivični sud (MKS) izdao je nalog za hapšenje izraelskog premijera i bivšeg ministra odbrane, kao i vojnog lidera Hamasa, koje optužuju za ratne i zločine protiv čovečnosti.

I Izrael i Hamas su odbacili optužbe.

Hiljade ljudi je povrđeno, a najmanje 37 poginulo, kada su pejdžeri pripadnika Hezbolaha eksplodirali u istom trenutku širom Libana, koji je takođe ušao u sukob sa Izraelom.

Pejdžere i voki-tokije su izraelski obaveštajci podmetnuli Hezbolahu.

Izrael i Hezbolah su krajem godine postigli sporazum o primirju.

Primirja u Gazi još nema.

22. Po umešanosti Severne Koreje u rat u Ukrajini

Rat je ušao u treću godinu, broj žrtava raste, a Ukrajina je izvela prvi upad na rusku teritoriju posle Drugog svetskog rata.

Ruska vojska je širom linije fronta na nekim mestima potisnula ukrajinske snage, koje su zauzvrat, vršile napade na položaje Moskve.

U sukob se na strani Rusije umešala i Severna Koreja, koja je poslala oko 10.000 vojnika, tvrde Ukrajina, Južna Koreja i NATO.

Moskva i Pjongjang nisu ni potvrdili ni demantovali te informacije.

23. Po koncertima Ramštajna i Eda Širana u Srbiji

Biće 2024. upamćena i po muzici.

Na primer, da su Ramštajn i Ed Širan i gostovali u Beogradu, gde je i Bajaga sa njegovim Instruktorima održao koncert povodom 40 godina karijere.

I po svim drugim žurkama, svirkama i koncertima na kojoj ste se provodili, đuskali i ljubili.

24. Po odlascima i dolascima

Mnogih.

Prema podacima World population review, u svetu svake sekunde umre 1,98 ljudi, što znači 119 u minutu, 7,111 u satu, a 170,790 u danu.

Matematika kaže i da je za 366 dana 2024. godine preminulo oko 62,5 miliona ljudi.

Među njima su brojni očevi, majke, babe, dede, braća, sestre i prijatelji, čiji će odlazak u 2024. mnogima ostati urezan do kraja života.

Među njima su biznismen Miodrag Kostić, političar Dragan Marković Palma, sportisti Marko Valok i Dejan Milojević, muzičar Bora Đorđević, glumice Rada Đuričin i Radmila Živković, kao i reditelj Siniša Pavić...

Svet će 2024. pamtiti po odlasku Alena Delona, slavnog francuskog glumca.

Preminuli su i Megi Smit, poznata po ulogama u filmovima o Hariju Poteru i Džejms Erl Džouns, koji je u Ratovima zvezda davao glas Dartu Vejderu.

U istom kalendarskom periodu, rodilo se nešto više od 131 miliona novih Zemljana.

Pa će 2024. godina biti upamćena i po rođenju nečijih sinova i ćerki, braće i sestara.

Biće i to urezano do kraja života.

Alen Delon
Reuters
Alen Delon

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 12.31.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Vojvodina, najnovije vesti »