BBC vesti na srpskom

Мета укида независне модераторе за проверу чињеница

Такав систем већ се примењује на друштвеној мрежи Икс, где корисници коментаришу истинитост објава.

BBC News 07.01.2025  |  Лив Мекман - ББЦ, технологија
Ikone Fejsbuka, Instragrama i Treda na ekranu mobilnog telefona
ЕПА-ЕФЕ/РЕКС/Схуттерстоцк

Компанија Мета више неће користити услоге независних модератора за проверу чињеница на Фејсбуку и Инстаграму, већ ће их заменити „белешкама заједнице&qуот;.

Такав систем већ се примењује на друштвеној мрежи Икс, где корисници коментаришу истинитост објава.

„Време је да се вратимо нашим коренима око слободног изражавања&qуот;, рекао је Марк Закерберг, извршни директор компаније у видео снимку, објављеном 7. јануара.

Џоел Каплан, који замењује Ника Клега на позицији Метиног шефа за глобалне послове, написао је да је ослањање компаније на независне модераторе било „добронамерно&qуот;, али да је отишло предалеко.

„Превише безопасног садржаја је цензурисано.

„Мета је пречесто спречавала слободу изражавања коју смо хтели да омогуц́имо&qуот;, написао је.

Технолошки гигант каже да ће се прелазак на систем белешки заједнице „прво увести у Сједињеним Државама&qуот;, али није прецизирано када или да ли ц́е се спровести још негде.

Систем, за који Мета каже да се већ применује у раду Икса, показује да су људи различитих гледишта сагласни око коментара који пружају контекст или појашњења контроверзним објавама.

„Краудсорсоване&qуот; белешке заједнице користе се за проверу чињеница или оповргавање онога што се тврди у објавама – а корисници могу да плате за плаве квачице, које су се претходно делиле бесплатно као знак потврђивања да је власник профила стварно онај који тврди да је.

У блогу компаније наводи се и да ће се „укинути политика мешања&qуот;, односно да неће бити ограничења у темама међу којима су „миграција, пол и родни идентитет&qуот;, додајући да су ограничењима смањене политичке дебате.

Промене су најављене док се технолошке фирме и њихово руководство припремају за инаугуарцију новоизабраног председника Доналда Трампа - 20. јануара.

Трамп је раније био гласни критирач Мете и њеног начина којим контролише садржај.

Нови амерички председник је Фејсбук назвао „народним непријатељем&qуот; у марту 2024.

Односи Доналда Трампа и Марка Закерберга у међувремену су се побољшали.

Закерберг је присуствовао вечери на Трамповом имању на Флориди у Мар-а-Лагу у новембру када су избори одржани.

Мета је донирала и милион долара фонду за инаугурацију Трампа.

„Недавни избори су културна прекретница која даје приоритет слободи говора&qуот;, рекао је Закерберг у видео снимку.

Многи аналитичари тврде да је замена Ника Клега, бившег потпредседника владе либералних демократа, Џоелом Капланом, сигнал промене у приступу компаније ка умеренијем ставу и политичким приоритетима.

Најављујући да ће се повући, Ник Клег је 2. јануара рекао да је његов наследник „прави човек за прави посао и у право време&qуот;.

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 01.07.2025)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »