Šolc u vezi sa Trampom: Sve zemlje moraju poštovati princip nepovredivosti granica

Beta pre 15 dana

Kancelar Nemačke Olaf Šolc rekao je danas da se princip nepovredivosti granica primenjuje na svaku zemlju, koliko god moćna ona bila, i ukazao da evropski lideri sa "nerazumevanjem" dočekuju komentare koji dolaze iz SAD a koje agencija AP ocenjuje kao ekspanzionističke.

Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp je juče na konferenciji za štampu rekao da ne otpisuje mogućnost da SAD upotrebe vojnu silu da preuzmu kontrolu nad Panamskim kanalom i Grenlandom. A Grenland je autonomna teritorija Danske, dugogodišnje saveznice Amerike, članice NATO i Evropske unije.

Prema Trampovim rečima, američka kontrola nad Grenlandom i Panamskim kanalom je od vitalnog značaja za nacionalnu bezbednost SAD.

Šolc je rekao novinarima da je razgovarao danas se nekoliko evropskih lidera, čije ime nije pomenuo, kao i sa predsednikom Evropskog saveta. Ukazao je na to da je dugogodišnji centralni princip međunarodnog prava da se "granice ne menjaju silom", i da je predsednik Rusije Vladimir Putin taj princip prekršio invazijom na Ukrajinu.

Prema Šolcovim rečima, na pomenutim razgovorima danas, "izvesno nerazumevanje postalo je jasno u vezi sa tekućim komentarima koji dolaze iz SAD".

"Princip nepovredivosti granica primenjuje se na svaku zemlju, nezavisno od toga da li leži istočno ili zapadno od nas, i svaka zemlja se toga mora pridržavati, nezavisno od toga da li je mala ili je veoma moćna", kazao je Šolc i dodao da je to "fundamentalni princip međunarodnog prava i ključni deo onog što nazivamo zapadnim vrednostima".

Šolc nije pominjao Trampa imenom niti je spominjao detalje njegovih komentara.

Šolc, socijaldemokrata koji će se sledećeg meseca boriti za novi kancelarski mandat na izborima u Nemačkoj, tako će je podcrtao da je NATO "centralni stožer transatlantskog savezništva."

Tramp je juče izrazio stav da članice NATO treba još više da izdvajaju na ime zajedničke odbrane - najmanje pet odsto BDP-a. Trenutni najniži procenat izdvajanja je dva odsto.

Nemačka je bila na udaru Trampovog gneva tokom njegovog prvog mandata jer nije izdvajala celih dva odsto. Kasnije, pred samu rusku invaziju na Ukrajinu 2022. godine, povećala je svoja izdvajanja i uklopila se u propisani procenat.

Šolc je rekao da postoji "propisana procedura" u sklopu NATO kojom se utvrđuju neophodni vojni kapaciteti i dodao da je "važno da stojimo zajedno i zajednički delamo u pogledu ovih pitanja".

(Beta, 08.01.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »