Шолц у вези са Трампом: Све земље морају поштовати принцип неповредивости граница

Канцелар Немачке Олаф Шолц рекао је данас да се принцип неповредивости граница примењује на сваку земљу, колико год моћна она била, и указао да европски лидери са "неразумевањем" дочекују коментаре који долазе из САД а које агенција АП оцењује као експанзионистичке.
Новоизабрани председник САД Доналд Трамп је јуче на конференцији за штампу рекао да не отписује могућност да САД употребе војну силу да преузму контролу над Панамским каналом и Гренландом. А Гренланд је аутономна територија Данске, дугогодишње савезнице Америке, чланице НАТО и Европске уније.
Према Трамповим речима, америчка контрола над Гренландом и Панамским каналом је од виталног значаја за националну безбедност САД.
Шолц је рекао новинарима да је разговарао данас се неколико европских лидера, чије име није поменуо, као и са председником Европског савета. Указао је на то да је дугогодишњи централни принцип међународног права да се "границе не мењају силом", и да је председник Русије Владимир Путин тај принцип прекршио инвазијом на Украјину.
Према Шолцовим речима, на поменутим разговорима данас, "извесно неразумевање постало је јасно у вези са текућим коментарима који долазе из САД".
"Принцип неповредивости граница примењује се на сваку земљу, независно од тога да ли лежи источно или западно од нас, и свака земља се тога мора придржавати, независно од тога да ли је мала или је веома моћна", казао је Шолц и додао да је то "фундаментални принцип међународног права и кључни део оног што називамо западним вредностима".
Шолц није помињао Трампа именом нити је спомињао детаље његових коментара.
Шолц, социјалдемократа који ће се следећег месеца борити за нови канцеларски мандат на изборима у Немачкој, тако ће је подцртао да је НАТО "централни стожер трансатлантског савезништва."
Трамп је јуче изразио став да чланице НАТО треба још више да издвајају на име заједничке одбране - најмање пет одсто БДП-а. Тренутни најнижи проценат издвајања је два одсто.
Немачка је била на удару Трамповог гнева током његовог првог мандата јер није издвајала целих два одсто. Касније, пред саму руску инвазију на Украјину 2022. године, повећала је своја издвајања и уклопила се у прописани проценат.
Шолц је рекао да постоји "прописана процедура" у склопу НАТО којом се утврђују неопходни војни капацитети и додао да је "важно да стојимо заједно и заједнички деламо у погледу ових питања".
(Бета, 08.01.2025)