Кинески научници раде на првој застави која би могла да се вијори на Месецу

Кинески научници истражују изводљивост идеје коју су предложили ученици једне основне школе: направити заставу која би могла да се вијори на Месецу, где нема ваздуха.
У Лабораторији за истраживање дубоког свемира (ДСЕЛ), истраживачи из Пекинга и источне провинције Анхуи сарађују на развоју терета за мисију Чанг'е-7, инспирисани креативношћу ученика из Чангша, провинције Хунан у централној Кини, известио је ЦЦТВ 8. јануара, а преноси Синхуа.
Тај терет, научно-едукативни пројекат, пратиће сонду Чанг'е-7 до јужног пола Месеца, са циљем да помоћу интеракције електромагнетних поља учини да застава изгледа као да се вијори на Месецу, рекао је Џанг Тианџу, заменик директора института за истраживање будућих технологија при ДСЕЛ-у.
"Знамо да на Месецу, због одсуства атмосфере, влада вакуум, што онемогућава да се застава вијори као на Земљи," објаснио је Зханг.
"Ученици су предложили да осмислимо жицу у затвореном кругу на површини заставе, што би омогућило двосмерно струјање. Интеракција електромагнетних поља омогућила би вијорење заставе", додао је.
"Ако успемо, ово ће бити прва застава која ће се вијорити на површини Месеца", истакао је Џанг, додајући да се очекује да ће овај научно-едукативни пројект бити завршен до фебруара.
Џанг је рекао да ова иницијатива може унапредити разумевање младих о кинеским свемирским подухватима и пробудити њихово интересовање и ентузијазам за будуће каријере у области истраживањ свемира.
Године 2024. мисија Чанг'е-6 успешно је обавила прву мисију враћања узорака са далеке стране Месеца.
Ове године напредовао је развој наредних мисија, Чанг'е-7 и Чанг'е-8, у оквиру четврте фазе кинеског пројекта истраживања Месеца.
Мисија Чанг'е-7, чије се лансирање планира око 2026. године, има за циљ да тражи доказе о води или леду на јужном полу Месеца.
Поред тога, истраживачи раде на процесима валидације за наредну мисију Чанг'е-8 и пројекте Међународне истраживачке станице на Месецу (ИЛРС).
Сонда Чанг'е-8 биће лансирана око 2028. године како би спровела експерименте о коришћењу лунарних ресурса.
Очекује се да до 2035. године, мисије Чанг'е-7 и Чанг'е-8 чине основни модел ИЛРС центра за инжењере, лабораторије за научнике и колевке за међународне таленте у истраживању дубоког свемира, рекао је Џанг.
(Бета, 09.01.2025)