Kineski naučnici rade na prvoj zastavi koja bi mogla da se vijori na Mesecu

Beta pre 23 sata

Kineski naučnici istražuju izvodljivost ideje koju su predložili učenici jedne osnovne škole: napraviti zastavu koja bi mogla da se vijori na Mesecu, gde nema vazduha.

U Laboratoriji za istraživanje dubokog svemira (DSEL), istraživači iz Pekinga i istočne provincije Anhui sarađuju na razvoju tereta za misiju Čang'e-7, inspirisani kreativnošću učenika iz Čangša, provincije Hunan u centralnoj Kini, izvestio je CCTV 8. januara, a prenosi Sinhua.

Taj teret, naučno-edukativni projekat, pratiće sondu Čang'e-7 do južnog pola Meseca, sa ciljem da pomoću interakcije elektromagnetnih polja učini da zastava izgleda kao da se vijori na Mesecu, rekao je Džang Tiandžu, zamenik direktora instituta za istraživanje budućih tehnologija pri DSEL-u.

"Znamo da na Mesecu, zbog odsustva atmosfere, vlada vakuum, što onemogućava da se zastava vijori kao na Zemlji," objasnio je Zhang.

"Učenici su predložili da osmislimo žicu u zatvorenom krugu na površini zastave, što bi omogućilo dvosmerno strujanje. Interakcija elektromagnetnih polja omogućila bi vijorenje zastave", dodao je.

"Ako uspemo, ovo će biti prva zastava koja će se vijoriti na površini Meseca", istakao je Džang, dodajući da se očekuje da će ovaj naučno-edukativni projekt biti završen do februara.

Džang je rekao da ova inicijativa može unaprediti razumevanje mladih o kineskim svemirskim poduhvatima i probuditi njihovo interesovanje i entuzijazam za buduće karijere u oblasti istraživanj svemira.

Godine 2024. misija Čang'e-6 uspešno je obavila prvu misiju vraćanja uzoraka sa daleke strane Meseca.

Ove godine napredovao je razvoj narednih misija, Čang'e-7 i Čang'e-8, u okviru četvrte faze kineskog projekta istraživanja Meseca.

Misija Čang'e-7, čije se lansiranje planira oko 2026. godine, ima za cilj da traži dokaze o vodi ili ledu na južnom polu Meseca.

Pored toga, istraživači rade na procesima validacije za narednu misiju Čang'e-8 i projekte Međunarodne istraživačke stanice na Mesecu (ILRS).

Sonda Čang'e-8 biće lansirana oko 2028. godine kako bi sprovela eksperimente o korišćenju lunarnih resursa.

Očekuje se da do 2035. godine, misije Čang'e-7 i Čang'e-8  čine osnovni model ILRS centra za inženjere, laboratorije za naučnike i kolevke za međunarodne talente u istraživanju dubokog svemira, rekao je Džang.

(Beta, 09.01.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Najnovije vesti »