Šta je generalni štrajk i hoće li ga biti u Srbiji 24. januara
Sve češće se čuje zahtev „Da Srbija stane", ali opšta obustava rada zahteva ozbiljnu organizaciju i koordinaciju, do koje se ne dolazi lako, kažu stručnjaci. Na društvenim mrežama kruži poziv raznim delatnostima da u petak, 24. januara potpuno obustave rad.
„Generalni štrajk!" - čulo se na više studentskih protesta organizovanih poslednjih nedelja, a navodno se za petak, 24. januar priprema obustava rada u raznim delatnostima.
Studenti, koji blokiraju fakultete od pada nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra, kada je poginulo 15 ljudi, početnim zahtevima danima pozivaju zaposlene da iskažu „građansku neposlušnost na radnim mestima".
„Generalni štrajk bi bio najbolji i najefikasniji vid podrške studentima koje mogu da pruže ostale društvene grupe", naveli su studenti Beogradskog univerziteta u pisanim odgovorima za BBC na srpskom početkom januara 2025.
Tokom protesta prosvetnih radnika u centru Beogradu 20. januara, koje su podržali i studenti, okupljeni su uzvikivali: „Generalni štrajk!", da bi predsednik Nezavisnog sindikata prosvete Dušan Kotok objavio da je „aklamacijom utvrđeno da oni stupaju u takav vid protesta".
U međuvremenu, na društvenim mrežama kruže pozivi da se druge delatnosti u petak, 24. januara pridruže potpunoj obustavi rada.
Generalni štrajk podrazumeva istovremenu obustavu rada u više različitih delatnosti kako bi se postigli ekonomski ili politički ciljevi.
To bi značilo da Srbija stane, kaže Zoran Stojiljković, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu, za BBC na srpskom.
Organizacija generalnog štrajka zahtevala bi vreme, veliku koordinaciju različitih organizacija, i širu listu zahteva koji su makar delom socijalni i ekonomski da bi se obuhvatila preduzeća i javne ustanove, govori.
Iako veruje da je „teško ostvariv", Stojiljković ga ne isključuje „ako se situacija zaoštri".
Zakon o štrajku uređuje na koji se način zakonito može prekinuti posao i ne bavi se detaljno opštom obustavom rada.
„Generalni štrajk nije mera industrijske akcije, kao što je to standardni štrajk, i smatra se vrstom političkog protesta čiji je cilj da se država zaustavi kako bi se ukazalo da postoji ozbiljan problem u društvu", kaže Jovan Protić, iz Međunarodne organizacije rada.
- Koliko je efikasna građanska neposlušnost
- Dva meseca studentskih blokada: „Vapaj za pravnom državom"
- Haotičan početak drugog polugodišta u Srbiji, bunt prosvetara
U novijoj istoriji Srbije nije bilo generalnog štrajka, a najbliže se došlo tome pred 5. oktobar, kada su vojska i policija izašle na radnike u Kolubari, kaže Stojiljković.
Prethodnih godina bilo je više primera opšteg štrajka u svetu, organizovanih u Brazilu, Argentini, Francuskoj, poznatoj po jakim sindikalnim organizacijama.
Početkom januara 2024. godine, Nemačka je bila gotovo paralisana zbog velikog štrajka u železnici, ali i protesta poljoprivrednika.
Grčka je takođe poznata po masovnim obustavama rada sindikata zbog ekonomske krize.
U maju 2017. godine, čak je grčka kontrola leta prestala da radi nekoliko sati, dok su zdravstveni radnici zbrinjavali samo hitne slučajeve.
Štrajku, koji je trajao 24 sata, pridružili su se prosvetni radnici, zaposleni u državnim službama i javnom prevozu, novinari, policija i druge bezbednosne službe.
Ko se odaziva pozivu na generalni štrajk?
Na nalogu @Studentiublokadi na društvenoj mreži Iks, objavljen je poziv građanima Srbije na totalnu obustavu svih aktivnosti u petak, 24. januara.
„Ne idemo na posao, ne idemo na predavanja, ne obavljamo svakodnevne obaveze. Uzmimo slobodu u svoje ruke! Vaše učešće čini razliku", piše u objavi.
Pojedine organizacije, privatni preduzetnici, ugostitelji, noćni klubovi, knjižare, frizerski saloni i drugi, objavljuju na društvenim mrežama da će se odazvati pozivu i prekinuti rad na 24 sata.
Advokati, koji su proglasili privremenu obustavu rada, za petak su najavili protestno okupljanje ispred zgrade Predsedništva Srbije u 14 sati.
Iz Sindikata radnika pošte „Sloga" kažu da će ovaj vid protesta trajati dok i studentske blokade, prenela je Nova ekonomija.
Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) saopštilo je ranije da obustavlja svoje programe u izložbenim prostorima u znak podrške studentima i pozvalo umetnike da prekinu aktivnosti.
Miran Pogačar, novosadski opozicioni političar iz pokreta Bravo, objavio je na Iksu poziv na sveopšti građanski potrošački štrajk.
„Ne ulazi u prodavnicu u petak, ne ulazi u kafanu u petak, ne kupuj benzin u petak! Jedan dan totalna obustava! Borimo se protiv krađe preko cena, protiv korupcije i nasilja, svi ovo možemo da uradimo!", napisao je on.
Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) koje se zalaže za očuvanje životne sredine takođe je pozvao na generalni štrajk.
Magazin Lice ulice objavio je na društvenoj mreži Iks da podržavaju generalni štrajk i da će u petak prestati aktivnosti na 24 sata.
„Naši prodavci i prodavačice će pojedinačno, u okvirima svojih mogućnosti, odlučiti da li će raditi", navodi se u objavi.
Organizacija Standup.rs i promoter događaja Lineup otkazali su nastup stend ap komičara „Petorica mladih" u Novom Sadu.
„Pridružujemo se generalnom štrajku. U petak, 24. januara, nećemo objavljivati sadržaj ni na jednoj od naših platform", navele su te organizacije na Instagramu.
U mnogim pozorištima u Srbiji prethodnih dana otkazivane su predstave u znak podrške studentima, kao i u znak protesta zbog gaženja studentkinje na jednoj od blokada u Beogradu.
Koji su zahtevi studenata?
Studenti brojnih fakulteta Univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu traže ispunjenje ovih zahteva:
- objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu
- odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata i mladih na protestima povodom pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu
- podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente i profesore i njihovo procesuiranje
- povećanje izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove državnih visokoškolskih ustanova od 20 odsto
Pogledajte video: „Fakultet nam je postao druga kuća" - dva meseca studentskih blokada
Štrajkačka 2024-25.
Poslednjih meseci, najvidljiviji bili su štrajkovi prosvetnih radnika u Srbiji.
Pojedini najveći sindikati pristali su na dogovor sa Vladom Srbije, po kojem će plata prosvetnih radnika biti povećana u martu i oktobru 2025.
Sa ovim sporazumom, međutim, nisu saglasni svi sindikati i nastavnici zbog čega su najavili jednodnevnu obustavu rada u ponedeljak, 20. januara i protest koji će biti podrška zahtevima studenta.
Zahtevi prosvetnih radnika bili su sindikalni, dok su zahtevi studenta društveno-politički, govori profesorka engleskog jezika Ana Dimitrijević za BBC na srpskom.
„Iako odvojeni, tekli su paralelno, a između nas i studenta se stvorila prirodna simbioza jer su ta deca izašla iz naših učionica", kaže Dimitrijević, potpredsednica Foruma beogradskih gimnazija, koji će učestvovati u protestu u ponedeljak.
Od toga ne možemo da okrenemo glavu, niti smemo da dozvolimo da studenti ostanu sami na vetrometini, dodaje.
Ona očekuje da i univerzitetski profesori obustave rad.
„Ako bi negde odluka o obustavi rada bila logična sada, to je na univerzitetu", smatra i Zoran Stojiljković.
Kroz studentske blokade, eventualnu obustavu rada na univerzitetu i kroz konstantni štrajk prosvetara i proteste poljoprivrednika, društvo jeste na nekom putu ka generalnom štrajku, dodaje.
„Ništa bolje ne uspeva nego lista međusobno povezanih, malih, pa sve krupnijih uspeha i ništa više ne razočarava nego veliki tresak", kaže.
Koliko je teško organizovati štrajk?
Ko i na koji način može da obustavi rad uređeno je propisom donetim 1996. godine, kada generacije studenata koje danas protestuju nisu bile rođene.
U ovom dokumentu pominje se nekadašnja Savezna Republika Jugoslavija (zajednica Srbije i Crne Gore), a donošenje novog zakona čeka se već godinama.
Da bi bio organizovan štrajk, postojeći zakon predviđa da mora da postoji minimum procesa rada u većini delatnosti, što je tačka oko koje su se najviše lomila koplja pri donošenju novog dokumenta.
Minimum procesa rada definiše procenat radnika koji moraju da rade čak i u vreme štrajka u delatnostima od javnog interesa, objašnjava Jovan Protić.
Među delatnostima od javnog interesa su informisanje, komunalne delatnosti, proizvodnja osnovnih prehrambenih namirnica, zdravstvena i veterinarska zaštita, prosveta, društvena briga o deci i socijalna zaštita, piše u zakonu.
Ovaj spisak je preširok i isključuje sve iole osetljive resore što dodatno otežava generalni štrajk, smatra Zoran Stojiljković.
U nekim drugim državama minimum procesa rada zahteva se samo u kontroli letova ili hitnoj medicinskoj službi, dodaje.
Sindikati nemaju ulogu o određivanju minimalnog procesa rada i to je nedostatak ovog zakona, ocenjuje Protić.
Da bi zaposleni prekinuli rad na zakonit način, mora da se donese odluka o štrajku, o čemu se šalje najava poslodavcu, a štrajkački odbor i poslodavci su dužni da pokušaju da sporazumno reše spor, predviđa zakon.
„Ne postoje velike zakonske prepreke da se štrajk organizuje niti Srbija odudara od zemalja u regionu.
„Drugo je pitanje kakav je odnos snaga poslodavaca i sindikata i da li postoje razlozi za štrajk", kaže Protić.
Budućnost štrajka u Srbiji
Generalnom štrajku na ruku ne ide to što „po mojim uvidima, trećina i više zaposlenih u javnom sektoru ima partijsku knjižicu neke od vladajućih stranaka", tvrdi Zoran Stojiljković.
Ne postoje javni podaci koji potvrdjuju njegovu tvrdnju.
U „siromašnim društvima manja je i spremnost da se rizikuje", rekao je Stojiljković.
Nasuprot tome stoji veliko poverenje koje javnost ima u studente, a koje nedostaje strankama i sindikatima, dodaje.
„Bez masovnog, dobro koordiniranog građanskog bunta, teško da će vlast biti prinuđena na istinske ustupke", kaže on.
- Štrajkovi glađu i protesti: Kako radnici u Srbiji traže prava
- Budžet Srbije za 2025: Usvajanje bez rasprave, najviše novca za EXPO
- Šta su grupe za pritisak i utiču li na vlast u Srbiji
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 01.23.2025)