БИРН: Србија годинама без обавезног законског плана радова на железници

Бета 23.01.2025

 Национални програм железничке инфраструктуре, кровни документ у складу са којим се даље доносе планови изградње, реконструкције и одржавања железнице, али и подносе извештаји о извршеним радовима, истекао је 2021, за време премијерског мандата Ане Брнабић, а ни њен наредни кабинет, ни кабинет Милоша Вучевића, нису усвојили нови програм, иако је доношење овог програма законска обавеза Владе Србије, објавио је данас портал Балканске истраживачке мреже (БИРН).

Национални програм железничке инфраструктуре је документ којим је Влада Србије обавезна да попише стање железница у земљи и дефинише планове за одржавање, реконструкцију и изградњу нових пруга, подсетили су из БИРН-а.

Додаје се да се Националним програмом Влада одређује шта су приоритетни радови, одакле ће се и колико они плаћати и којом динамиком ће се обављати.

Доношење Националног програма прописано је Законом о железници 2013. године, а четири године касније је и усвојен овај програм за период од 2017. до 2021. године.

Међу планираним радовима, како се наводи у Националном програму, били су и радови на железничком Коридору 10б и делу пруге између Београда и Новог Сада, за које тада још увек нису била обезбеђена ни финансијска средства.

Скупштина Србије усвојила је нови Закон о железници у мају 2018, а обавеза Владе Србије да доноси овај програм је остала.

Законски, а на основу Националног програма Владе Србије, предузеће Инфраструктура железнице Србије требало би да годишње припреми програме изградње, реконструкције и одржавања железничке инфраструктуре.

Претрагом јавно доступне документације ти програми нису уочљиви, тако да је питање и на основу чега је, али и да ли их је та фирма радила на годишњем нивоу, навели су из БИРН-а.

По закону би ова државна компанија требало два пута годишње да подноси надлежном министарству извештај о спровођењу годишњег програма, а министарство да једном годишње извештај подноси Влади Србије.

Указано је и да је по Националним програмом, који је истекао 2021. године, била је предвиђена модернизација пруге Београд – Нови Сад – Суботица – граница Мађарске, која би омогућила брзину возова до 200 километара на сат, као и унапређење ефикасности главних чворова – Београда, Ниша и Новог Сада.

Из БИРН-а су подсетили да је реконструкција железничке станице у Новом Саду почела 2021. године, а реконструисану станицу су прво 2022. године отворили председник Србије Александар Вучић и премијер Мађарске Виктор Орбан, а затим поново у јулу 2024. покрајинска премијерка Маја Гојковић и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић.

Неколико месеци касније, 1. новембра, надстрешница на станици је пала неколико минута пре поднева и убила на лицу места 14 особа, док је једна преминула касније у болници.

(Бета, 23.01.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Друштво, најновије вести »