Вучић: Захтевам што хитнију реконструкцију владе, хоћемо дијалог

Председник Србије Александар Вучић казао је данас да захтева "што хитнију и огромну" реконструкцију Владе Србије и да очекује да ће више од 50 одсто актуелних министара бити замењено.
Он је у Палати Србија казао новинарима да се током тешких времена показало који чланови владе су спремни да се боре и раде, а који нису.
По његовим речима, напредак животног стандарда грађана је најважнији задатак сваке владе.
Вучић: И Влада и ја хоћемо дијалог са другом страном
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је разговарао са представницима Владе и да су закључили да им је стало да чују и другу страну (студенте), да желе дијалог и разговор, наводећи да тренутно стање у Србији никоме не одговара.
Вучић је у Палати "Србија" рекао да су се након пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, чуле различите оптужбе на рачун државних органа, позиви на рушење државе, као и неодговорне изјаве, те да је створена атмосфера у Србији која никоме не иде у корист.
"У та три месеца дали смо све од себе да покажемо емпатију и помогнемо где год смо могли породицама које су то тражиле, трудили се да установимо узроке трагедије. Тужилаштво је подигло 13 оптужница против одговорних лица, исто онолико колико је је једна Турска подигла за 80 мртвих у великом пожару", рекао је он.
Додао је да је пре неколико дана замолио представнике Владе да му коначно кажу шта су ствари на којима инсистира друга страна.
"Једни кажу да није све испуњено, други кажу да је све испуњено...", рекао је Вучић.
Вучић тврди да ће сви студентски захтеви бити испуњени у наредним данима
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да ће сви студентски захтеви бити испуњени најкасније у наредних неколико дана, од објављивања све документације о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду коју држава поседује, до помиловања активиста ухапшених током протеста.
Вучић је новинарима у Палати Србија рекао да ће у наредним данима бити објављени сви документи о реконструкцији станице, на којој је у паду надстрешнице 1. новембра 2024. године погинуло 15 особа, у складу са 24 тачке које је објавио Грађевински факултет у Београду да недостају у односу раније објављену документацију.
Додао је да је данас објављено додатних 925 докумената, као и да је објављивање преосталих докумената још увек у току.
Говорећи о документацији која обухвата уговоре са извођачима и подизвођачима радова, казао је да они нису били означени као тајни и да му није јасно због чега их Влада није објавила одмах.
Навео је да мисли да је на реконструкцији било укупно 82 подизвођача, да ће уговори бити објављени до сутра, али да то до сада није било објављено јер није било везано за кривични поступак који се води о паду надстрешнице Железничке станице, осим евентуално за нека друга кривична дела.
"Полиција упала код свих подизвођача и у складу са законом узела сву документацију. Остало је још седам уговора подизвођача са подизвођачима", казао је Вучић.
Навео је и да држава нема поједине документе, попут записника о коначном обрачуну, изјава о завршетку темеља, објекта у конструктивном смислу и још појединих, јер су радови пријављени 16. октобра 2024. године, а несрећа се догодила 1. новембра, па самим тим нема ни окончања радова.
"Све што смо имали смо доставили, не постоји више ништа од документације, што нисмо доставили", рекао је Вучић, додајући да сматра да је тиме испуњен први захтев студената.
Када је у питању други захтев, односно кривичне пријаве против оних који су нападали студенте, професоре и грађане на скуповима и протестима, казао је да је тренутно покретуто 37 кривичних пријава по хитном поступку.
Према његовим речима, покренуто је 26 поступака због инцидената у Београд, осам у Новом Саду, две у Шапцу и једна у Вршцу.
"Мислим да је само један случај био када су у питању јавни функционери, одборник на новом Београду и то је решено већ", навео је Вучић.
Трећим студентским захтевом тражи се одбацивање кривичних пријава против 13 активиста и грађана током протеста, а Вучић наводи да је држава чекала да тужилаштво одбаци пријаве покренуте због основа сумње о извршењу кривичних дела.
"Ја ћу, уколико не постоји друго решење, у складу са законом и уставним овлашћењима, бити спреман за они који то желе, потшо сам сигуран да ће бити и оних који не желе, одлуку о помиловању од кривичног гоњења. То ћу најкасније у среду да урадим", рекао је Вучић.
Казао је да остаје још захтев око прекршајних дела, додајући да је то посао за МУП, уз оцену да је то доста лакше решиво и да се то може решити упућивањем молбе судовима како би и трећи студентски захтев био испуњен у потпуности.
Када је у питању захтев за повећање буџета за високо образовање за 20 одсто, Вучић је навео да су га студенти мењали тако да обухвата и повећање палта професорима и смањење школарина за 50 одсто, додајући да је држава решила и то да испуни.
Према његовим речима, државу ће то укупно коштати око 72 милијарде динара.
"Све то што су смислили, успели смо и донели одлуку да испунимо", казао је Вучић.
Навео је да тренутна ситуација са протестима може да се развуче на још годину, две или више, али да је држава решила да све то учини јер је важно да се млади врате у клупе, али и због стабилности државе, јер је ситуација у држави од почетка године почела да утиче на економију и директне стране инвестиције.
Премијер Вучевић позвао ректоре, декане, професоре и студенте на разговор у Владу
Премијер Милош Вучевић позвао је данас све ректоре, декане, професоре и студенте универзитета и факултета у Србији да дођу у Владу Србије на разговор, како би разговарали о студентским захтевима за које тврди да су у потпуности испуњени.
"Да разговарамо о овим темама које су кандидовали као кључне - и ова четири захтева да прођемо заједно, да виде да смо приступили савесно и апсолутно их испунили", рекао је Вучевић новинарима у Палати Србија.
Навео је да су врата Владе увек отворена и да су представници државе увек спремни за разговор.
"Не прихватам флоскуле да је рано или касно за разговоре, мислим да је увек време за разговоре и мислим да је лековито за цело друштво. То сви грађани очекују од нас - и од Владе, али и од људи који воде блокаде", казао је он.
Оценио је да је Србији потребно смиривање страсти, рационалан приступ, мање емоција, мање тешких речи и више одговорности.
"И Влада је спремна да разговара са свима које студенти овласте да су испред њих овлашћени за разговоре са Владом и надлежним органима. Радујем се тим разговорима, колико год да су они сложени и тешки, јер то је једини пут изласка из ове ситуације. Нема победника, победник мора да буде само држава Србија", казао је Вучевић.
Говорећи о томе што поједине локалне самоуправе имају бесплатне уџбенике и јавни превоз, казао је да ће од сутра бити започети разговори да република помогне свим самоуправама да идентична или слична ситуација буде у свим градовима.
"Да се ниједан грађанин, или ниједан град, регија, не осете мање или више вредним", рекао је Вучевић.
Казао је и да се појавио проблем око путних трошкова тамо где има бесплатног јавног превоза, додајући да је Влада спремна да разговара са послодавцима да нађу решење како да људи имају право на накнаду путних трошкова, и поред бесплатног превоза.
(Бета, 27.01.2025)