Кинески истраживачи клонирали 4.000 година стару аутохтону расу свиња

Бета 06.02.2025

Два клонирана прасета, рођена у кинеској провинцији Хунан, како се очекује, требало би да допринесу унапређењу индустрије узгоја свиња у Кини и истраживању лечења дијабетеса, док истовремено чувају 4.000 година стару локалну расу свиња, која је скоро нестала под притиском страних конкурената.

Према подацима општинске станице за сточарство у Сиангтану, клонирани Шазилинг прасићи, донети на свет путем сурогат-мајке 24. јануара у округу Сиангтан, представљају значајан корак у десетогодишњим напорима Кине да очува аутохтоне расе стоке помоћу биотехнологије, пише Синхуа.

Некада незаобилазни састојак познатог хунанског “хонгшао роуа” (динстане свињетине), Шазилинг свиње – аутохтона раса из Сиангтана – готово су нестале због доминације индустријских страних раса на кинеским фармама протеклоих година.

Ова раса сматра се вредним генетским ресурсом и 2006. године уврштена је на кинеску националну листу за заштиту животињских генетских ресурса.

Како би заштитили генетске ресурсе Шазилинг свиње, истраживачи су у јуну 2024. започели експеримент клонирања соматских ћелија уз подршку тима предвођеног академиком Јин Јулунгом из Кинеске академије инжењерства и главним истраживачем Института за суптропску пољопривреду при Кинеској академији наука.

Користећи замрзнуте ћелије ушног ткива Шазилинг свиња, истраживачи су произвели фибробластне ћелије, из којих су успешно конструисали ембрионе, култивисали их и извршили трансплантацију. Као резултат, 24. јануара прасица, сурогат-мајка успешно се опрасила.

Тан Хонг, директор станице за сточарство, изјавио је да прасићи имају карактеристичне особине Шазилинг свиње, укључујући кратку њушку, "лептир" уши и очи налик кравама. Обе животиње су здраве и о њима брину искусни техничари.

Јин је указао да значај овог истраживачког достигнућа надилази пољопривреду.

Због сличности између анатомије, физиологије, имунолошког система и генома свиња и људи, свиње се често користе као модели за проучавање болести попут дијабетеса и кардиоваскуларних обољења. Величина и структура њихових органа такође их чине погодним за истраживања могућности за ксенотрансплантацију – пресађивање свињских органа људима.

Истраживач Ву Маишенг из Општинског бироа за пољопривреду и рурална питања у Сиангтану открио је да су студије ксенотрансплантације између свиња и људи спровођене у Хунану од 2005. показале да Шазилинг свиња има највиши ниво биосигурности и да је најбољи донор за овакве трансплантације. У експериментима, ћелије панкреаса ове расе постизале су успешност од 95,45% у лечењу дијабетеса.

Ву је додао да клонирани Шазилинг прасићи омогућавају дугорочну заштиту и повратак генетских ресурса у живој форми, нудећи драгоцени експериментални модел за иновативне методе очувања квалитетних локалних раса свиња.

Будућа истраживања фокусираће се на прилагодљивост клонираних свиња условима животне средине, као и на раст, репродуктивне способности и анализу потомства у погледу телесне масе, квалитета меса и генетских особина.

Академик Јин закључио је да Шазилинг свиња има широку примену као извор хране, медицински истраживачки модел и донор органа за трансплантације, те да постаје све значајнија у савременој пољопривреди, медицинским истраживањима и клиничким третманима.

Истраживачки тим планира да настави с коришћењем технологије клонирања како би реплицирао најбоље примерке Шазилинг свиња, с високим стопама конверзије хране, приносом меса и побољшаним квалитетом.

(Бета, 06.02.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Најновије вести »