Шапић: Уклањање Старог савског моста до пролећа

"Ако све буде у реду, мислим да би он требало да се скине до пролећа и да прве обрисе новог моста почнемо да виђемо крајем ове и почетком 2026. године", рекао је Шапић на конференцији за новинаре.
Он је прецизирао да су до сада скинуте последње плоче са моста.
"После првих месец дана где се каснило, уместо да се крене 1. новембра, кренуло се 1. децамбра због оних људи који су то заустављали. Сада све иде према планираној динамици", казао је Шапић.
Додао је и да се ради на пројектовању саобраћајницу која се налази са новонбеоградске стране која треба да споји Булевар Владимира Поповића са кружним током на Бранкоом мосту.
Према његовим речима, очекује се до краја фебруара и початак изградње тунела код Економског факултета, који би требало да споји тај део града са улицом Деспота Стефана.
"Првих годину дана ће бити измештања инсталиација, а кртица је наручена и треба да стигне за годину дана и за сада нема никаквих кашњења у том пројекту", рекао је Шапић.
Он очекује да ове године буде расписана и јавна набавка за изградњу пешачко-бициклистичког моста преко Саве.
Објаснио је да је Министарство саобраћаја коначно дало сагласност за тај пројекат, за који кредит даје Евроска банка за обнову и развој.
"Очекујемо да ћемо до краја године расписати набавку за пројектовање и извођење радова. То ће бити мост ширине 16 метара само за бициклисте и пешаке", казао је градоначелник и додао је да је од момента расписивања конкурса рок за извођење радова до две године.
Шапић је навео да би у наредних месец дана са Владом Србије требало да буде потписан уговор о пројектовању тунела од Аутокоманде до Сењака.
"То је било закочено више од дест године. Коначно је нађено решење са Војском Србије. Омогућено је да почне пројектовање", казао је Шапић.
Градоначелник је показао и слике победничког решења на конкурсу за нови зоолошки врт на Ади Циганлији, на који је стигло осам предлога.
Он је истакао да ће боравак животиња у новом зоолошком врту бити хуманији од тренутних на Калемегдану, наводећи и да је измештање зооврта услов да Београд конкурише за заштиту Калемегданске тврђаве од стране УНЕСКО-а.
Шапић је казао да на простору на Ади Циганлији, где ће бити нови зооврт, живи око 500 породица, да има 274 дивља објекта који су тамо 40 година.
Он је подсетио и да су у току радови на Тргу Николе Пашића, где се шири коловоз, као и да настављају радови на гаражама у Влајковићевој и Скерлићевој улици.
Пројектовање за реконструкцији Безистана, према његовим речима, могло би да крене врло брзо након што још само један власник, како се у градској управи надају, да сагласност.
Шапић је казао и да се ради и идејно решење за претварање Париске улице у пешачку зону, чиме би се спојио Калемагдан са Кнез Михаиловом улицом.
Најавио је и ново идејно решење за реконструкцију раскрснице код Студентског града, а до краја ове године и спајање Карађорђеве са Булеваром Вудроа Вилсона, а нада се да ће до тада бити завршени и радови на кружном току који спаја Булевар Вудроа Вилсона и Булевар Војводе Мишића.
Градоначелник је најавио и да се Васина улица припрема за пуштање у саобраћај за сва возила, а не само за аутобуде и трољебусе.
Најавио је и скоре радове на кружном току на Тргу Репубилке, наводећи да се од кружног тока код Игуманове палате одустало због подземних пролаза.
Шапић је навео да Град Београд није одустао од аутобуског стајалишта "Југ".
"Очекивао сам да ће то бити брже, али у међувремено смо схватили да позицију где се налази Паркинг срвис треба ротирати са позицијом стајалишта Југ, како би се лакше искључивала возила са ауто-пута. Тај процес је у току и радови крећу за седам дана", рекао је Шапић.
Најавио и да ће семафори на Аутокоманди бити пуштени у употребу идућег викенда, подсетивши да ће се налазити унутар кружног тока, што је, како је истакао, први такав случај у Србији.
(Бета, 13.02.2025)