Србија у УН променила глас за резолуцију о Украјини у уздржан

Бета 13.03.2025

Министар спољних послова Србије Марко Ђурич рекао је у интервјуу за нови број НИН-а да је Мисија Србије при Уједињеним нацијама (УН) променила глас који је дала у Генералној скупштини УН за резолуцију којом се потврђује подршка Украјини и њеном територијалном интегритету, осуђује Русија и експлицитно тражи тренутно и безусловно повлачење руских снага. 

 

"Наша Мисија при УН је променила глас 'за' у 'уздржано' у Секретаријату УН и тиме је стављена тачка на ову тему", рекао је Ђурић.

 

На питање шта се догодило у УН када се гласало за украјинску резолуцију Ђурић је рекао да је одговорност пре свега на њему.

 

"Србија се у међународној арени држи пре свега принципа територијалног интегритета и суверенитета. Ми смо у седам претходних наврата гласали за текстове који су били и оштрије интонирани, а све у складу са закључцима Савета за националну безбедност из фебруара 2022. Тада је одређено да је за српску позицију у УН врховни принцип, принцип територијалног интегритета и суверенитета признатих држава", рекао је он.

 

Србија је у Генералној скупштини УН гласала за резолуцију коју је предложила Украјина уз подршку ЕУ, али је након тога председник Србије Александар Вучић рекао да је направљена грешка и извинио се грађанима.

 

Због гласања за украјинску резолуцију у УН тада се извинио и Ђурић.

 

Из Кремља је потом саопштено да Русија прихвата Вучићево извињење због "техничке грешке" и "погрешног гласања" о резолуцији о Украјини у Генералној скупштини Уједињених нација.

 

Генерална скупштина УН усвојила је 24. фебруара две резолуције о Украјини, поводом треће годишњице почетка руске инвазије на ту земљу - једну коју су предложили Украјина и њени европски савезници, као и другу коју су предложиле САД, али која је усвојена са великим изменама на оригинални текст, због чега су и САД приликом гласања биле уздржане.

 

Кључна разлика између два текста је у томе што резолуција коју је предложила Украјина, уз подршку ЕУ, експлицитно тражи тренутно и безусловно повлачење руских снага, док предлог САД не спомиње ни "инвазију Русије" ни "интегритет и суверенитет Украјине у међународно признатим границама".

 

Србија је била уздржана приликом гласања о предлогу САД.

(бета/цмг)

(Бета, 13.03.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Политика, најновије вести »