Većina planeta možda završe kao usamljeni putnici kroz svemir

Većina planeta u svemiru na kraju bi mogle postati "lutalice" i kretati se kroz svemir bez orbite oko neke zvezde, pokazuje nova studija Tehnološkog instituta Izraela, saopštila je Izraelska svemirska agencija, prenosi Sinhua.
Pretpostavlja se da se ove planete-lutalice izbacuju iz svojih izvornih planetarnih sistema usled gravitacionih interakcija sa susednim planetama.
Koristeći napredne kompjuterske simulacije, istraživači su proučavali kako se planetarni sistemi razvijaju. Otkrili su da gravitaciono privlačenje među planetama često dovodi do nestabilnosti, usled čega mnoge planete bivaju izbačene iz svojih sistema. U zavisnosti od broja planeta u sistemu, između 40 i 80 procenata može biti izbačeno.
Većina tih izbacivanja dešava se u prvih 100 miliona godina nakon formiranja sistema, ali neka mogu nastupiti i tek nakon milijardu godina.
Nakon izbacivanja, planete putuju kroz svemir relativno malim brzinama - između dva i šest kilometara u sekundi. Poređenja radi, Zemlja orbitira oko Sunca brzinom većom od 30 kilometara u sekundi.
Studija je takođe pokazala da su sistemi sa velikim brojem planeta skloniji dugoročnoj nestabilnosti. U takvim sistemima, oko 70 procenata planeta na kraju bude izbačeno.
Masivnije planete imaju veće šanse da ostanu u orbiti, dok se lakše planete češće gube.
(Beta, 16.04.2025)