Lazović o godišnjici rušenja u Savamaloj: Već tada je bilo očigledno da je rušenje naređeno sa vrha

Lazović je za televiziju N1 rekao da je prostor na kome je rušeno u izbornoj noći, između 24. i 25. aprila 2016. godine, ubrzo nakon toga počišćen da se sklone dokazi.
"Velika je to operacija da bi mogli da zaboravimo da je struja isključena, da su angažovane javne službe da zaustave saobraćaj, da su bili oni veliki bageri... Očigledno je već tada bilo da je rušenje naređeno sa nekog vrha. Posle smo saznali sve što smo saznali i to je sad već jedna ružna istorija za naš grad. Ono što je najtužnije, što će posledice osećati svi građani, ne samo Beograda, već i Srbije, zbog finansijske štete ovog projekta", kazao je on.
Dodao je da je ulaganje u ceo projekat Beograda na vodi oko 150 miliona evra, iako su tadašnji premijer Aleksandar Vučić i ministar finansija Siniša Mali pričali da će to biti investicija od 3,5 milijardi evra.
"A i tih 150 miliona evra se dovodi u pitanje, jer je kompanija u ovom trenutku dužna 126 miliona gradu Beogradu. Srbija ima izuzetno male, ako i ikakve koristi od ovoga. Vrednost zemljišta i infrastrukturnog opremanja je oko 1,2 milijardi evra. Srbija daje 10 puta više, a ne dobija ništa - Srbiji se duguje u ovom trenutku", dodao je Lazović.
Prema njegovim rečima, ostaje briga da će se taj projekat širiti dalje i da je već najavljena namera da će se proširiti na prostor Beogradskog sajma.
"Ceo grad je potencijalna meta ove malverzacije. A nisu to baš tako luksuzni stanovi kao što nam se predstavlja. Ovde ima 200 objekata, pogledajte kako te zgrade stoje jedna pored druge i koliko prostora ima između njih. Nema mesta uopšte, to je sve načičkano i popunjeno", kazao je Lazović.
"Ako ne uvedemo odgovornost u naše društvo, možemo očekivati i nove Savamale i nove Nadstrešnice", ocenila je ta stranka.
ZLF je naveo da je u izbornoj noći, između 24. i 25. aprila 2016. godine, pod fantomkama sravnjen sa zemljom ceo jedan deo Beograda, a da je nepuna dva meseca kasnije Aleksandar Vučić, kako tvrde, novinarima rekao da je "država priznala odgovornost za rušenje u Savamali, bez obzira koji je to nivo odgovornosti".
"Za ovaj zločin, ta država nikada nije odgovarala. Od rušenja Savamale, do rušenja nadstrešnice, svedoci smo niza katastrofalnih posledica korupcije - za koje niko nije odgovarao", dodaje se u saopštenju.
Prema izveštaju kancelarije Zaštitnika građana, te noći je više desetina ljudi u crnim uniformama i sa fantomkama preko lica "preuzelo faktičku vlast nad delom Beograda" kada su "pretnjom i primenom fizičke sile, drsko i nasilnički, izvlačili građane iz objekata i automobila, oduzimali im telefone i ograničavali kretanje".
"Iako su uplašeni građani u pomoć zvali policiju, prema objavljenom transkriptu tih razgovora, jasno je da je policija odbila da postupa po pozivu. Policajac Goran Stamenković, šef smene u policiji, svedočio je da je dobio instrukcije da 'ukoliko bude došlo do nekakvog rušenja, sve pozive preusmeravamo na Gradsku građevinsku inspekciju i na komunalnu policiju'", naveo je ZLF.
(Beta, 24.04.2025)