BBC vesti na srpskom

Кошта Вучићу после одласка у Москву: 'Лопта је у вашем дворишту'

Председник Европског савета Антонио Кошта први пут у Београду и поручио: 'Тренутно у ЕУ влада замах за проширењем, искористите прилику'.

BBC News 13.05.2025
vučić i košta
АНДРЕЈ ЦУКИЦ/ЕПА-ЕФЕ/Схуттерстоцк
Антонио Кошта је од децембра председник Европског савета, а ово му је био четврти сусрет са Вучићем од тада

Док су се на улицама Београда вијориле заставе Европске уније (ЕУ), председник Србије Александар Вучић уживо је слушао критику високог европског званичника Антонија Коште због одласка у Москву на обележавање Дана победе над нацизмом и фашизмом у Другом светском рату.

У реду је да се обележи догађај из прошлости, али Србија као кандидат за чланство у ЕУ, треба да буде окренута садашњости, поручио је председник Европског савета.

„У садашњости Србија треба да буде потпуно посвећена процесу приступања ЕУ и зна да је за то потребна пуна усклађеност са нашом заједничком спољном и безбедносном политиком.

„Не можемо да променимо историју, ја то разумем, Србија мора то обележи, али не можемо да славимо ослобађање од пре 80 година, а да не осудимо данашњу инвазију на другу земљу&qуот;, рекао је Кошта током прве званичне посете Београду откако је у децембру дошао на ту функцију.

Уочи посете Москви, високи европски званичници су запретили да би одлазак у Русију могао да успори - ако не и заустави - европски пут Србије.

Вучић је, ипак, одлучио да буде на паради на Црвеном тргу и потом разговара са руским председником Владимиром Путином, чија војска више од три године води рат против Украјине, уз коју је Запад.

„Овде није реч о историји и прошлости, већ о садашњости и будућности&qуот;, наставио је Кошта.

„А ЕУ, уствари, није ствар историје, већ заједнички напор свих држава чланица да превазиђу сопствену историју, историјске конфликте, битке и ратове из прошлости, и да имају заједничку вољу да заједно изграде будућност&qуот;, рекао је португалски дипломата одговарајући на новинарска питања.

Вучић га је саслушао, али се потом брецнуо.

„Рекли сте: 'Вучић вас није послушао и отишао је у Москву'. Ја сам председник Србије, ваљда треба да слушам грађане моје земље, тако сам се понашао и увек ћу.

„Ваљда ви мислите да ја не смем да будем свој на своме и да не смем ништа да кажем кад неко дође. Увек говорим шта мислим било где&qуот;, одбрусио је Вучић.

„Србија је на европском путу, а њен некада 'непослушни' председник то никада то није доводио у питање&qуот;, додао је.

Кошта је у Србију дошао током посете Западном Балкану, а планирано је да посети и Сарајево, Подгорицу, Приштину, Скопље и Тирану.

У Београду је најављен састанак и са опозицијом.

vučić, antonio košta
АНДРЕЈ ЦУКИЦ/ЕПА-ЕФЕ/Схуттерстоцк
Антонио Кошта и Вучић на конференцији за новинаре 13. маја 2025.

'Разумео сам поруке'

Осим одласка у Русију и благих 'пацки' бриселског званичника, Вучић и Кошта, који су се састали четврти пут од децембра, деловали су задовољно и као двојац који је нашао заједнички језик.

Кошта је поновио да су и он и цела ЕУ за европски пут Србије, али уз поштовање свега - од владавине права, слободе медија, сузбијања корпуције и неизбежног дијалога са Приштином.

Наравно, и усклађеност са спољном политиком ЕУ, што у преводи значи: санкције Русији и жестока осуда њене агресије на Украјину.

Или како је Кошта рекао: „Бруталне руске инвазије&qуот;.

Србија је, уз Белорусију, једина европска земља која није увела никакав облик санкција Русији.

Вучић каже да се, иако добро разуме поруке и примедбе Брисела, Србија држала принцпијелно од почетка сукоба Русије и Украјине.

Подржава Повељу Уједињених нација (УН) и поштовање територијалног интегритета како сопственог, тако и Украјине, додао је.

Кошта је имао и оптимистичне поруке, додајући да Србија треба да искористи актуелни позитивни замах ЕУ.

„Знам да су многи људи у Србији и на Западном Балкану изгубили веру у овај процес, али дошао сам овде да вас уверим да ћу се лично ангажовати да се постигну резултати у проширењу и верујем да је будућност Србије у ЕУ&qуот;, рекао је Португалац.

košta, vučić
АНДРЕЈ ЦУКИЦ/ЕПА-ЕФЕ/Схуттерстоцк

Србија годинама није отворила ниједно поглавље у преговорима о приступању Европској унији.

Сва та поглавља груписана су у такозване кластере.

Вучић месецима најављује отварање Кластера 3, али се до данас то није десило.

Сада је дао нову прогнозу, односно очекивање да буде отворено у октобру, ако не у јуну.

„Србија у Европи је наш пут и наш циљ&qуот;, нагласио је Вучић.

Пред Србијом су велики задаци, а председник је крајем 2024. пред почетак кризе и студентских протеста најавио да ће читав сет реформи бити спроведен у наредне две године.

„Приступање је процес који се заснива на заслугама и наредни корак за отварање кластера је врло јасно - слобода медија, сузбијање корупције и унапређење изборног закона и драго ми је што сам, драги Александре, чуо директно од вас да ћете предано радити на томе&qуот;, гласила је опаска Коште.

„Лопта је сада у вашем делу терена&qуот;, рекао је, а за једног Португалца је било очекивано да убаци и неку фудбалску асоцијацију.

ЕУ и студентски захтеви

Док је група студената маратонаца у Бриселу код европских званичника у намери да им укаже на тренутну друштвено-политичку ситуацију у Србији, Вучић каже да му нико из Европе није тражио да испуни „захтеве блокадера&qуот;.

„Нисам чуо, нити ми је било ко из Европе тражио да распишем изборе.

„Нико ме из Европе то није ни питао&qуот;, рекао је Вучић о најновијем захтеву студената који месецима протестују да се распишу варедни парламентарни избори.

Реаговао је на недавну изјаву Марте Кос, европске комесарке за проширење, која је рекла да су „захтеви студената исти као и захтеви ЕУ&qуот;.

„Нико ме из Европе није питао ко је све ухапшен, да ли су пуштени из затвора, нити ме ико питао око ових лажи за звучни топ, нико ми то из Европе није поставио као захтев.

„А понајмање ме је питао шта ја радим у болничкој соби у Београду, посећујући повређене&qуот; у смртоносном пожару у Северној Македонији, набрајао је Вучић који су све студентски захтеви.

Потом је рекао да је добио папир из ЕУ на којем је наведено шта се тражи од Србије, а то је сет медијских закона и изборних прописа, као и дијалог са Приштином и усаглашавање са спољнополитичком агендом Брисела.

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 05.13.2025)

BBC News

Повезане вести »

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »