Evropski parlament danas obeležio 30. godišnjicu genocida u Srebrenici

Beta pre 24 sata

Evropski parlament danas je Strazburu obeležio 30. godišnjicu genocida u Srebrenici, uz poruke evroparlamentaraca da žrtve ne smeju biti zaboravljene i da Evropa mora sprečiti nove zločine, kako u Bosni i Hercegovini (BiH), tako i u svetu.

Inicijativu za obeležavanje 30 godina od srebreničkog genocida pokrenula je holandska evroparlamentarka Tineke Strik, izvestiteljka Zelenih/EFA za BiH, uz podršku kolega iz političkih grupa EPP, Progresivnog saveza socijalista i demokrata (S&D) i Obnovimo Evropu (Renew Europe).

Obeležavanje je održano tokom plenarne sednice, a posebna gošća bila je Almasa Salihović, preživela žrtva genocida, preneli su sarajevski mediji.

Poslanici u evropskom parlamentu upozorili su na opasnosti koje i danas prete BiH, ali i na šire političke i bezbednosne izazove, uključujući rat u Gazi, jačanje entnonacionalizma i negiranje genocida.

Češki poslanik iz grupacija Obnovimo Evropu Ondrej Kolar u svom izlaganju rekao je da bi žrtve Srebrenice trebalo svakodnevno Evropu da podsećaju na to kamo vodi etnonacionalna mržnja.

"Proveli smo trideset godina misleći da se nešto kao Srebrenica nikad više neće desiti, a danas gledamo nove zločine u svetu. Trebamo imati hrabrosti da ih sprečimo, ne samo da ih osuđujemo kad se dese", istakao je on.

Matjaž Nemec, psolanik iz Slovenije i član S&D-a ocenio je da je genocid u Srebrenici bio "vrhunac duge kampanje protiv Bošnjaka koju su vodile tadašnje vođe bosanskih Srba, te da je međunarodna zajednica predugo ćutala".

"Dodavanjem novih simbola na kapute, poput ovoga koji ja nosim (cvet Srebrenice), nećemo oprati svoju savest. Obaveza sprečavanja genocida ne sme biti mrtvo slovo na papiru. Moramo delovati sada", kazao je Nemec, aludirajući na dešavanja u Gazi od kojih, kako je rekao, Evropa ponovo okreće glavu.

Tineke Strik, koja je najavila da će prisustvovati komemoraciji 11. jula u Potočarima, rekla je da se mora zaustaviti "ono što se trenutno dešava u Gazi", izrazivši zabrinutost i zbog stanja u BiH.

"Trenutna etnonacionalistička retorika, pretnje i poricanje genocida drže ih u strahu i oživljavaju traume", ocenila je ona.

Evroparlamentarci su, kako su naveli sarajevski mediji, naglasili da je međunarodna prisutnost u BiH i dalje važna, jer je politička situacija u toj zemlji sve složenija.

(Beta, 07.07.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »