Сукоб грађана с полицијом у Подгорици поводом доделе највећег државног признања Црне Горе

Полиција је бибер-спрејом и пендрецима растеривала у Подгорици групу грађана која је вечерас протестовала због доделе "Тринаестојулске награде" - највишег државног признања Црне Горе књижевнику Бећиру Вуковићу.Медији преносе да су грађани који тврде да је цео процес именовања и доделе био незаконит, полицајце гађали јајима и каменицама док су покушавали да пробију кордон полиције која је блокирала прилаз улици која води до резиденцијалног објекта "Вила Горица" где је свечано уручење награда.
Окупљени, међу којима су уметници, грађански активисти и посланици дела опозиције су носили транспарент "Но пасаран".
Део јавности данима указује да је упитна законитост процеса предлагања, а посебно награђивање једног од три лауреата, књижевника Бећира Вуковића, због његовог негирања црногорске нације и подршке четничком покрету.
Поред Вуковића, овогодишњи лауреати су светски признати гитариста Милош Карадаглић који је одбио да прими награду, и графичар Вељо Станишић.
"Тринаестојулска награда" се додељује ствараоцима који "својим радом и деловањем доприносе афирмацији и популаризацији Црне Горе и њеног културно-историјског контекста", а уручује је председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић.
Свечаност у "Вили Горица" пратио је протест групе грађана из грађанске платформе СТЕГА (Стратегија за европску и грађанску Црну Гору) који тврде да је награда додељена незаконито и најављују тужбу Уставном суду.
Вуковић који се јавно декларисао као политички близак с Новом српском демократијиом (НСД) Андрије Мандића, одбацује критике, назива их "подметањем", каже да су политички мотивисане и да су део "антисрпске хистерије која није само у Црној Гори него од Загреба, па ћерај читавим регионом".
"Сви напади на мене и вађења из контекста, све до тога да припадам четничкој идеологији, су подметања. Смета им што Тринаестојулску награду сада могу добити и Срби. Годинама је то било резервисано за привилеговане", изјавио је Вуковић подгоричком јавном сервису "Градска ТВ" уочи уручења те награде.
Вуковићев друштвени ангажман оштро је проблематизовао део јавности и медија у Црној Гори.
По Бећиру Вуковићу, Црна Гора је "иронија историје".
Један су од ставова тог добитника највишег државног признања је да је "(Милован) Ђилас (1911-1995) Црној Гори око врата намак'о омчу. На тим вешалима до данас љуља се та потоња удовица Коминтерне. Грана је сува, само треба цимнути несрећницу за мртве ногаре да се стровари на земљу, и прегрнути је лопатом земље".
Вуковић је награђен за роман "Кућа бескућника" из 2024. године, али та књига није евидентирана у домаћој и регионалним библиотечким базама.
Поред оспоравања Вуковићевог јавног деловања у контексту подршке четничком покрету, негације црногорске нације, контроверзе постоје и око тога да ли је процес именовања лауреата био законит.
На то су указали уметници, научници, грађани окупљени око грађанске платформе "СТЕГА", Удружење правника и ПЕН-центар који наводе да закон прописује да се у једној области стваралаштва може доделити само једна награда, а ове године су чак три припале лауретима из области културе и уметности.
На то је указала и министарка просвете и науке Анђела Јакишић Стојановић која је у саопоштењу позвала да се преиспита "да ли су достигнућа из других области, посебно из науке и иновација, имала једнаку шансу да буду препозната и вреднована".
О награди је одлучивао седмочлани жири у којем је један од чланова редитељ Данило Маруновић који је при гласању остао у мањини. Он тврди да је награда "намештена" и да ће то доказати пред институцијама.
Говорећи о контексту у којем је жири радио и одлучивао, Маруновић је казао да је објаснио да је жири "рефлексија односа снага у Парламенту".
(Бета, 08.07.2025)