Председник Србије уручио одликовања поводом Дана српског јединства, слободе и националне заставе

Председник Србије Алекисандар Вучић је данас у Београду заслужним појединцима и институцијама уручио одликовања поводом "Дана српског јединства, слободе и националне заставе"."Карађорђеву звезду првог степена" уручио је професору Факулета полтичких наука Милану Петричковић за нарочите заслуге и постигнуте резултате у систему образовања и телевизијском и музичком продуценту Макси Ћатовићу за нарочите заслуге и резултате у јавним и културним делатностима, посебно у области филмске и музичке продукције.
"Карађорђева звезда другог степена" припала је Милисаву Р. Ђенићу за нарочите заслуге и постигнуте резултате у јавним и културним делатностима, хроничару златиборског краја, а одликовање је примила његова ћерка.
"Карађорђева звезда другог степена" припала је председнику Српског филозофског друштва Слободану Кањевцу за афирмацију српске културе и науке.
"Орден Карађорђеве звезде трећег степена" припао је уредници и водитељки РТС-у Весни Радосављевић за нарочите резултате у области новинарства.
Златном медаљом за храброст "Милош Обилић" одликовани су за изванредну храброст и дело личног херојства Перо Луковић из Ватрогасно-спасилачког батаљона Краљево и Јавна установа Спомен-подручје Доња Градина, споменик посвећен жртвама злочина почињуеног од 1941-1945 над Србима.
Одликовани су и други појединци за заслуге у разним областима.
Вучић је у говору на свечаности у Палатеи Србије подсетио на догађаје у историји српског народа и истакао нагласио значај јачања његовог јединства за развој Србије.
"Своју снагу црпимо из својих корена дубоко ураслих у ову дивну земљу, нашу отаџбину и ту исту снагу дужни смо да сачувамо за своју децу и њхове потомке", казао је он.
Рекао је да је "наша застава најлепша на свету" и да је "и најскупља јер је плаћена невином крвљу".
"Српски војник имао је променљиву срећу али никада није изгубио ниједну пуковску заставу", казао је Вучић.
Казао је да су се сви у Београду окупилии поводом данашњег празника који их повезује и да "Дан српског јединства слободе и националне заставе славе сви Срби ма где живели".
Додао је и да одликовања добитницима представљају призања за њихову "личну храброст, труд и пожртвовања и оснажење државе и народа".
"Показали сте како се служи отаџбини и како се лилчни пример претвара у колективну снагу", казао је Вучић.
"Дан српског јединства, слободе и националне заставе" је празник који се од 2020. године празнује у Републици Србији и Републици Српској 15. септембра што је дан савезничког пробоја Солунског фронта пред крај Првог светског рата 1918. године у чему је велику улогу имала Српска војска, а уследило је ослобађање Србије.
Идеја о успостављању заједничког празника Србије и Српске је објављена после састанка руковдстава Србије Републике Српске у августу 2020. године што су убрзо спровеле њихове владе.
Пошто тај празник још није унет у Закон о државним и другим празницима у Републици Србији, прославља се незванично.
Циљ увођења тог празника је "оснаживање јединства српског народа у Србији и Српској и јачање култа националне заставе", те се она истиче на зградама државних, покрајинских и локалних органа, јавних служби, као и на приватним објектима да би се показало поштовање заставе као симбола државности.
У Србији државни органи иситчу Државну заставу, покрајински и локални органи, јавне службе Народну заставу, а грађани могу да бирају једну или другу.
(Бета, 20.09.2025)












