Теорија пијаног мајмуна: Да ли смо склоност према алкохолу наследили од примата
Истраживачки тим је мерио количину етанола, или чистог алкохола, у воц́у попут смокава и шљива које дивље шимпанзе једу у великим количинама у Уганди и Обали Слоноваче.
Док једу воће, шимпанзе дневно уносе количину алкохола која се налази у једној флаши пива, кажу научници.
Ово је доказ да су људи можда наследили потребу за алкохолом од заједничких предака примата који су се хранили ферментисаним воћем - извором шец́ера и алкохола.
„Људска привлачност према алкохолу вероватно је потекла од начина исхране, рекао Алексеј Маро са Универзитета Калифорније у Берклију, који је учествовао у студији.
Шимпанзе, као и многе друге животиње се хране зрелим воц́ем које лежи на шумском тлу, али ово је прва студија која је јасно показала колико алкохола би могли да конзумирају.
Истраживачки тим је мерио количину етанола, или чистог алкохола, у воц́у попут смокава и шљива које дивље шимпанзе једу у великим количинама у Уганди и Обали Слоноваче.
На основу количине воц́а коју обично једу, шимпанзе су уносиле око 14 грама етанола - што је еквивалентно једној флаши пива од 330 мл.
Воц́е које се најчешц́е једе било је оно са највец́им садржајем алкохола.
- Смеј се, смеј: Зашто су мајмуни, пси, коњи и пацови развили смисао за хумор
- Велики мајмуни се намерно врте укруг да би добили вртоглавицу, кажу истраживачи
- Шимпанзе и људи - стварно смо слични
Истраживање потврђује теорију о „пијаном мајмуну“ - идеји да је људски апетит за алкохолом наслеђен од наших предака примата.
Ово је први предложио професор Роберт Дадли са Универзитета Калифорнија у Берклију и један од истраживача.
Научници су у почетку били скептични.
Међутим, последњих година појавило се више запажања о „мајмунима који конзумирају алкохол&qуот;, рекла је професорка Кетрин Хобајтер, приматолог са Универзитета Сент Ендруз, која није била део истраживачког тима.
„Оно што схватамо из овог рада јесте да наш однос са алкохолом сеже дубоко у прошлост, вероватно око 30 милиона година.
„Можда је за шимпанзе ово одличан начин да створе друштвене везе, док једу воц́е у шуми&qуот;, рекла је за ББЦ.
Кимберли Хокингс, која проучава примате на Универзитету у Ексетеру и није била укључена у истраживање, рекла је да је важно напоменути да шимпанзе у овој студији нису конзумирале довољно алкохола да би се напиле.
Да су то учиниле, „то очигледно не би побољшало њихове шансе за преживљавање&qуот;, рекла је она.
Шимпанзе су угрожене, а највец́е претње са којима се суочавају су губитак шумских станишта због пољопривреде, сече шума и изградње путева или градова, показују истраживања Међународное уније за заштиту природе.
Истраживање је објављено у часопису Сциенце Адванцес.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
- „Они се поздрављају пољупцима и загрљајима… Исто као и ми.“
- Пет ствари које шимпанзе могу да нас науче у политици
- Људи и примати користе заједнички језик симбола, показало истраживање
(ББЦ Невс, 09.20.2025)














