Посланици питали о штрајку глађу Дијане Хрке и шаторском насељу испред Скупштине

Бета 04.11.2025

Посланици Скупштине Србије почели су данашњу седницу постављањем питања и тражењем обавештења од надлежних институција, а највише су говорили о штрајку глађу Дијане Хрке, која штрајкује испред зграде парламента, као и шаторском насељу са присталицама власти које се налази на истом месту.

Посланик Покрета слободних грађана (ПСГ) Павле Грбовић питао је председницу парламента, Владу и министре да ли су обавештени да испред Скупштине штрајкује Дијана Хрка, мајка Стефана Хрке погинулог у паду надстрешнице у Новом Саду пре годину дана.

Према његовим речима, она штрајкује глађу, "зато што је корупција у којој сте ви учествовали убила њено дете".

"Моје питање је да ли сте обишли ту жену. Да ли сте јој пришли и обећали јој бар да ће њени захтеви бити испуњени", рекао је Грбовић.

Питао је и министра унутрашњих послова Ивицу Дачића због чега полиција није реаговала на провокације упућене Дијани Хрки из шаторског насеља испред Дома Народне скупштине.

"Ми смо знали и одавно смо вам рекли да су вам руке крваве. Судећи по свему што радите, вама су изгледа и душе крваве", оценио је Грбовић.

На његов коментар да се данашња седница не одржава у нормалним условима, јер поред Хрке, штрајкује глађу и "партијски војник", посланик владајуће СНС Угљеша Мрдић, председница парламента Ана Брнабић одговорила да је Скупштина "заседала све време и током (Првог светског) рата, и на Крфу", као и да ће заседати и сада, зато што је то Народна скупштина.

Посланица Странке слободе и правде (ССП) Мариника Тепић питала је све чланове Владе, председника Србије, председницу парламента - "да ли су нормални".

"Покушавате да потурите овде лажне измене закона о бирачком списку и лекс специјалис за Генералштаб, а заправо ваш 'лекс криминалис', само како бисте сакрили крваве трагове до ваше корупције која убија и бездушности коју показујете из дана у дан", казала је Тепић.

Дијана Хрка, према њеним речима, тражи правду.

"А ви монструми јој се ругате овде из минута у минут", казала је Тепић.

Питала је посланице СНС да замисли да је њихово дете у питању, а посланике СНС да замисле да је то њихова мајка.

"Где је овде емпатија, где је одговорност? Још мало па ћете вола почети да обрћете у овом парамилитарном брлогу који сте направили испред Скупштине", рекла је Тепић.

Посланик покрета Ми - снага народа Александар Павић затражио је да сви ухапшени грађани након инцидената на протестима у Београду у претходним данима, међу којима је и бивши кошаркаш Владимир Штимац - буду пуштени на слободу.

"Ово није везано за право, ово је политика, и може се рећи да су то политички затвореници. Ово одвратно шаторско насеље је увреда и провокација. Док год је оно ту, не само да нарушава достојанство државних институција - и Скупштину Србије, и Председништво, и Скупштину града - то је расадник провокација. Сви којима то смета, заслужују да буду на слободи", казао је Павић

Оценио је да ће бити још ухапшених због тог насеља, јер многи не могу да се помире да се тако нешто налази у центру града.

Посланик странке Србија центар (СРЦЕ) Стефан Јањић упутио је извињење грађанима што "имају власт која их понижава, уместо да их поштује".

"Извини што имаш председника који се понаша као да му овај народ смета, извини што ти најгори кроје судбину, извини што имаш власт која мрзи своје грађане и којој није стало до живота њених грађана, која их посматра као новац, бројке и гласове", оценио је Јањић.

Упутио је извињење и што грађани имају власт "која се руга мајци (Дијани Хрки), којој је иста та власт убила сина".

"Ово је најмрачније доба у историји у овој земљи и показало се да за вас, ову власт, дно не постоји и да идете само дубље", навео је Јањић.

Посланица Ирена Живковић указала је на лоше стање у болници у Бору, посебно јер је то град у коме је велико загађење ваздуха које утиче на становнике.

"Зарад чега се жртвују животи људи у мањим градовима?", питала је Живковић.

И она је затражила да се искључи "свадбарска музика" која долази из шаторског насеља са присталицама власти, наспрам Дијане Хрке.

Посланик покрета Ми - Глас из народа Драган Станојевић питао је колико Србија зарађује од извоза оружја.

"Ако желимо да добијемо најповољније цене гаса (од Русије), сигурно ће бити питање и испорука наоружања Украјини, којом се, на жалост, убијају руски војници", казао је Станојевић.

Питао је и где се добијају дозволе за постављање шатора, наводећи да би та посланичка група можда поставила шаторе испред бомбардованог Генералштаба где је планирана изградња хотела.

"Или да се склоне сви, или да свако ради шта хоће. Ово изазива револт и сукобе", казао је Станојевић.

На данашњој седници не учествује више опозиционих посланичких група, међу којима су Демократска странка, Еколошки устанак, коалиција Нада, као и поједини опозициони посланици, од којих поједини наводе да им је данас место уз Дијану Хрку, мајку Стефана Хрке који је погинуо у паду надстрешнице у Новом Саду, која штрајкује глађу недалеко од зграде парламента.

Након питања, посланици ће започети рад према дневном реду на ком ће се, између осталог, наћи измене и допуне Закона о јединственом бирачком списку, као и "лекс специјалис" за зграду Генералштаба у Београду, оштећену у НАТО бомбардовању 1999. године.

 

Посланици данас започињу расправу о Закону о бирачком списку и лекс специјалису за Генералштаб

Седница скупштине Србије, на чијем ће се дневном реду, између осталог, наћи измене и допуне Закона о јединственом бирачком списку, као и "лекс специјалис" за зграду Генералштаба у Београду, оштећену у НАТО бомбардовању 1999. године, заказана је за данас у 10 часова.

Прва од осам тачака дневног реда је предлог измена и допуна Закона о јединственом бирачком списку, који долази годину и по дана од препорука ОДИХР-а и преговора власти, невладиних организација и опозиције, која је у једном тренутку напустила тај процес и најавила да неће подржати предложене измене.

Закон је скупштини поднео посланик владајуће Српске напредне странке (СНС) Угљеша Мрдић, који је у петак започео штрајк глађу испред зграде парламента, те није јасно да ли ће присуствовати седници и образлагати предложене измене и допуне тог закона.

Друга тачка дневног реда биће предлог Закона о посебним поступцима ради реализације пројекта ревитализације и развоја локације у Београду између улица Кнеза Милоша, Масарикове, Бирчанинове и Ресавске, односно "лекс специјалиса" за зграду Генералштаба архитекте Николе Добрића.

Стручњаци и опозиција упозоравају да се тиме припрема рушење некадашњег Генералштаба, заштићеног културног добра, како би на том месту био изграђен хотелски комплекс Џареда Кушнера, зета америчког председника Доналда Трампа, као и да се сам Генералштаб у Закону третира као рушевина - без споменичких својстава.

Предлагачи закона - група од 110 народних посланика, са друге стране тврди да предложени "лекс специјалис" предвиђа подизање спомен обележја "које би обезбедило очување културног наслеђа".

"Имајући у виду одредбе Устава Србије, правно је могуће доношење овог посебног закона, којим би реализација пројекта била уређена на делимично другачији начин од општих прописа, а без нарушавања основних принципа прописаних другим законима и законитости", наводи се у образложењу предложеног закона.

Тужилаштво за организовани криминал тренутно води истрагу о злоупотребама службеног положаја и фалсификованој документацији којом је првобитно укинута заштита над зградама Генералштаба, а међу осумњиченима су челници републичког и градског завода за заштиту споменика културе, као и в.д. секретарка у министарству културе.

На дневном реду парламента биће и измене Закона о облигационим и основама својинско-правних односа у ваздушном саобраћају, као и предлози Закона о радном времену посаде возила у друмском превозу и тахографима и Закона о стављању на тржиште дрвета и дрвних производа.

Посланици ће расправљати и о потврђивању споразума о укидању виза за носиоце обичних пасоша између влада Србије и Свете Луције, укидању виза за носиоце дипломатских, службених и обичних пасоша између влада Србије и Бенина, као и споразуму о сарадњи у области безбедности и јавног реда између влада Србије и Екваторијалне Гвинеје.

(Бета, 04.11.2025)

Повезане вести »

Повезане вести »

Кључне речи

Политика, најновије вести »