Бивши француски председник Саркози излази из затвора
Бивши француски председник осуђен је на петогодишњу затворску казну у октобру због финансирања изборне кампање новцем либијског диктатора Муамера Гадафија.
Суд у Паризу одобрио је бившем француском председнику Николи Саркозију да изађе из затвора само три недеље након што је отишао на издржавање петогодишње казне због учешћа у криминалној завери.
Он ће бити на условној слободи, под строгим судским надзором и неће смети да напусти Француску.
Захтев да Саркози буде пуштен из затвора изнели су његови адвокати, али и тужилаштво.
Очекује се да изађе из париског затвора Санте већ током дана.
Бивши председник (70) осуђен је 21. октобра на пет година затвора због незаконитог финансирања његове председничке кампање новцем покојног либијског вође Муамера Гадафија.
Говорећи путем видео-линка бивши француски председник описао је три недеље проведене у затвору као „исцрпљујуће&qуот; и као „ноћну мору&qуот;.
Јавни тужилац Дамијен Брунет препоручио је да Саркозијев захтев буде прихваћен, али да бившем председнику буде забрањено да контактира друге сведоке у случају названом „Либијски досије&qуот;.
Саркози, који је увек порицао да је учинио било шта незаконито, рекао је пред судом преко видео-линка да му никада није пала на памет „сулуда идеја&qуот; да од Гадафија тражи новац.
„Никада не бих признао нешто што нисам урадио&qуот;, рекао је.
Саркози се захвалио запосленима у затвору јер су му време иза решетака учинили „подношљивим&qуот;.
„Показали су изузетну људскост&qуот;, рекао је.
Саркозијева супруга, певачица и бивши модел Карла Бруни Саркози, и двојица председникових синова били су присутни у судници како би га подржали.
Саркози је први бивши француски председник који се нашао иза решетака после Другог светског рата, када је колаборациониста Филип Петен осуђен на затвор због издаје 1945.
Саркози је смештен у ћелији која се налази у одвојеном делу затвора.
Двојица телохранитеља су у ћелијама поред његове.
„Бивши председник има право на заштиту због његовог статуса&qуот;, рекао је министар унутрашњих послова Лоран Нуњез у октобру.
„Очигледно да постоји претња&qуот; по његову безбедност, додао је.
Саркози је био председник државе од 2007. до 2012. године.
Од када је напустио функцију против њега је вођено више кривичних поступака.
Пошто је прошлог децембра осуђен због покушаја да подмити судију у одвојеном случају, Саркози је месецима носи наногицу.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
- Никола Саркози, први бивши француски председник иза решетака
- Бивши француски председник Саркози још једном осуђен на казну затвора
- Макрон ц́е америчком суду понудити 'научне доказе' да је Брижит жена, каже адвокат
- 'Ситни криминалци' су опљачкали Лувр, каже тужитељка
- Да ли је 50 година стар математички проблем могао да спасе Лувр од пљачке
- Почело суђење оптуженима за сексистичко сајбер малтретирање Брижит Макрон
(ББЦ Невс, 11.10.2025)
















