ЦБАМ ера на Балкану: Нова фаза усклађивања српске привреде са стандардима ЕУ

Телеграф 09.01.2026  |  Телеграф Бизнис
ЦБАМ ера на Балкану: Нова фаза усклађивања српске привреде са стандардима ЕУ

За српске компаније које производе алуминијум, челик, гвожђе, вештачка ђубрива, водоник и електричну енергију, 1. јануар 2026. године означио је тектонски поремећај.

Увођењем Механизма за прилагођавање прекограничних емисија угљен-диоксида ( ЦБАМ), званично је почела нова ера функционисања на тржишту ЕУ, која са собом носи намете у износу до 85 евра по тони емитованог ЦО2. Како би се ублажио удар и спречило двоструко опорезивање истих емисија, Србија је истовремено започела наплату националног пореза од четири евра по тони. Овом мером се смањује обавеза увозника у ЕУ, па ће се у бриселску касу слити 81 евро српских

Прочитајте још

Кључне речи

Најновије вести »