‘Људи са границе’: Како су Румуни у време Чаушеског преко Југославије бежали на Запад

‘Људи са границе’: Како су Румуни у време Чаушеског преко Југославије бежали на Запад

Приватна архива Луминита и Јоан су од 1991. живели у Аустрији Недеља, 14. јун 1981.

Острову Маре или Велико Острво насред Дунава, близу границе између Румуније и Југославије, недалеко од хидроелектране Ђердап Два, која је још у изградњи. Двадесетједногодишњи Петер Ванцеа и његов пријатељ Васили спремају се да уђу у реку, избегну румунску граничну патролу и изроне на југословенској страни обале. Југославија је била корак ближе слободи, а Петер је још као дечак сањао о животу у Америци. Глуво је доба ноћи, вода је још хладна, иако је јун. „Били

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »