Како РС бира шта памтити: Селективни приступ симболима из прошлости
Слободна Европа 20.03.2026

Док су у Вишеграду величани четнички симболи и личности, власти Републике Српске су у Бањалуци, неколико дана касније, усвојиле Резолуцију која се бави другим идеологијама, што је отворило питање двоструких стандарда у односу према прошлости.
Резолуција коју су усвојили парламентарци у овом бх. ентитету бави се, искључиво, усташким симболима и обиљежјима. Амандман којим би у текст био укључен четнички покрет, није усвојен. О ратним злочинима из деведесетих нема ни ријечи, иако су споменици, мурали и јавна величања осуђених ратних злочинаца, али и четништва, далеко видљивији у Републици Српској од обиљежја Независне Државе Хрватске (НДХ). Саговорници Радија Слободна Европа истичу како усвојена












