"Bolje mi je nego u Nemačkoj": Balkanac zaradio penziju preko, pa se vratio da čuva ovce i koze

Telegraf 07.05.2026  |  Teegraf Biznis/ Dnevno
"Bolje mi je nego u Nemačkoj": Balkanac zaradio penziju preko, pa se vratio da čuva ovce i koze

Čuvanje ovaca vekovima je bilo okosnica života u hercegovačkom kršu, težak i častan posao koji je othranio generacije.

U taj težački posao upustio se jedan povratnik iz Nemačke koji uživa penziju zarađenu u dijaspori. Dok većina njegovih vršnjaka odmara u zasluženom odmoru, Anton (Tonćo) Cvitković iz Pologa kod Mostara odabrao je krš, hercegovačko sunce i neumoran rad. Umesto odmora, njegov svakodnevni ritam diktira stado od čak 500 ovaca i 120 koza koje čuva na području Širokog Brijega. Za Antona ovo nije samo preživljavanje, već svestan izbor i način života koji u Hercegovini,

Pročitajte još

Ključne reči

Najnovije vesti »