Možda nismo potcenili AI, ali smo precenili ljude: Novi esej Marka Prelevića u štampanom izdanju Nedeljnika
Nedeljnik pre 24 dana

Kada je ono tek počela pomama oko veštačke inteligencije, te šta ona može, te šta ne može, kada su mnogi tek shvatili da AI ume i da napiše neki tekst, bilo je onih koji su smirivali strasti.
Među njima i ovaj ovde. Neće nikad, govorili su ljudi što su verovali u druge ljude, u moć pisane reči, u inspiraciju, u to da nekada možeš da pročitaš tekst i da pronikneš u dušu onoga koji ga je pisao, ili da pročitaš tekst i da ništa više ne možeš da radiš, samo da ćutiš i misliš, neće nikada veštačka inteligencija uspeti da pobudi emocije. Ona možda piše, da, ali kako piše? Sterilno i predvidivo, jer kako bi drugačije? To što vi zovete veštačkom inteligencijom,










