Da li se više isplati da uključite klimu ili otvorite prozor u autu? Evo šta manje troši

Kamatica pre 10 sati  |  Kamatica
Da li se više isplati da uključite klimu ili otvorite prozor u autu? Evo šta manje troši

Odgovor, barem prema jednom inženjerskom istraživanju, mogao bi se svesti na brzinu od 72 km/h.

Šta kaže istraživanje? Prema studiji Društva automobilskih inženjera (SAE), ispod brzine od 72 km/h efikasnije je voziti sa otvorenim prozorima kako bi se rashladio unutrašnji prostor vozila. Međutim, situacija se menja kada se vozi brže od toga. Iznad 72 km/h povećani aerodinamički otpor koji stvaraju otvoreni prozori počinje značajno da povećava potrošnju goriva, pa prednost preuzima klima-uređaj, kako piše Večernji list. Drugim rečima, na višim brzinama

Kamatica »

Ekonomija, najnovije vesti »