Umro prvi Avganistanac koji je leteo u svemir

Telegraf pre 2 sata  |  Telegraf.rs
Umro prvi Avganistanac koji je leteo u svemir

U 67. godini života preminuo je Abdul Ahad Momand, prvi avganistanski kosmonaut koji je daleke 1988. godine ispisao istoriju i postao četvrti musliman u ljudskoj istoriji koji je zakoračio u kosmos.

Njegova smrt, koja se dogodila juče, 21. juna 2026. godine, označila je odlazak čoveka čiji je život bio neverovatan spoj kosmičke slave, ratnih turbulencija i mirnog izbegličkog života u Evropi. Momand je rođen 1959. godine u avganistanskoj provinciji Gazni, a sudbina mu se promenila kada je izabran za program Interkosmos, nakon što je njegov kolega i glavni kandidat dobio upalu slepog creva. Kao član posade misije Sojuz TM-6, zajedno sa sovjetskim kolegama

Pročitajte još

Ključne reči

Najnovije vesti »