Tankeri ponovo plove kroz Ormuz, nafta pojeftinjuje – smiruje li se energetska kriza
RTS pre 1 sat

Nakon višemesečne krize koja je uzdrmala svetsko tržište energije, tankeri ponovo plove kroz Ormuski moreuz. Urednica portala "Energija Balkana" Jelica Putniković izjavila je za RTS da će na tržištu energenata i dalje biti turbulencija, ali da se nazire stabilizacija. Vojni analitičar Vlade Radulović smatra da Memorandum o razumevanju između SAD i Irana predstavlja korak napred, ali da nije dovoljan za konačan mir na Bliskom istoku.
Pitanje koje postavljaju vlade, berze i energetske kompanije nije da li je prolaz kroz Ormuski tesnac otvoren, već koliko je bezbedan. Vašington tvrdi da je saobraćaj u Ormuskom moreuzu obnovljen, ali stručnjaci upozoravaju da će uklanjanje mina, povratak osiguravača i normalizacija pomorskog saobraćaja trajati nedeljama. Kroz Ormuski moreuz prolazi oko petine svetske trgovine naftom i svaki novi incident trenutno se odražava na cene energenata, inflaciju i












