Amerika kreće u nuklearnu ofanzivu - za 10 novih reaktora obezbeđeno 17,5 milijardi dolara
Kamatica pre 3 sata | Kamatica

Američko Ministarstvo energetike navelo je da je cilj ove inicijative da odgovori na nagli rast potražnje za električnom energijom, pre svega zbog širenja velikih data centara i razvoja veštačke inteligencije.
Ministar energetike Kris Rajt izjavio je da među investitorima i energetskim kompanijama vlada veliko interesovanje za projekat, kao i da bi izgradnja novih reaktora mogla da počne do 2030. godine, dok bi postrojenja mogla da budu puštena u rad sredinom tridesetih godina ovog veka. - Administracija očekuje da će serijska izgradnja na više lokacija dodatno ojačati lance snabdevanja i građevinsku ekspertizu, kao i da bi vreme izgradnje i ukupni troškovi mogli biti












